Tak całkiem po cichu, być może przez warunki pandemiczne, przemknęła ważna dla mazurskiego Mrągowa data. 20 lutego to mazurskie miasto świętuje odnowienie przywileju lokacyjnego z 1444 r.
To właśnie 20 lutego 1444 roku nastąpiło odnowienie przywileju lokacyjnego Mrągowa. O tym fakcie przypomina Muzeum w Mrągowie. Poświadczają to dwa najstarsze źródłowe dokumenty historyczne Mrągowa, których postarzone realistyczne kopie są eksponowane w tej muzealnej placówce na Mazurach.
Warto je zobaczyć szczególnie, że placówki muzealne ponownie zostały otwarte.
Nie zachował się dokument lokacyjny, co nie pozwala określić dokładnej daty założenia Mrągowa. Na jednej z pieczęci miasta figuruje rok 1348. Obecnie uznaje się jednak, że jest to raczej data zbudowania wieży strażniczej. Dopiero z czasem w okolicy strażnicy powstała osada.
Wiadomo zaś, że w latach 1404-1407 komtur bałgijski Jan von Sayn, lokował miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał tej miejscowości prawa miejskie. Założenie miasta podyktowane było prawdopodobnie względami ekonomicznymi, gdyż miało pełnić rolę ośrodka gospodarczego regionu, w tym wymiany produktów rolniczych.
20 lutego 1444 roku Konrad von Ehrlichschausen w Szestnie na prośbę mieszkańców odnowił pierwotny przywilej lokacyjny miasta Mrągowa, od którego przyjęła się data nadania praw miejskich. W chwili odnowienia przywileju lokacyjnego Mrągowo było małym mazurskim miasteczkiem. Zamieszkiwało w nim nie więcej niż 100 osób.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!