Wyprawa na Mazury z dziećmi to zawsze spore wyzwanie. Ponieważ dzieciaki, choć znajdą sporo frajdy w żegludze czy zabawach na plaży, to jednak chciałyby zobaczyć coś więcej. Dlatego przedstawiamy naszych 7 propozycji na udaną podróż po Mazurach z dzieciakami.
Mazury z dziećmi nie muszą powodować, że nasi „mali turyści” będą się nudzić i źle wspominać rodzinny wypad wakacyjny. Wystarczy, że oprócz rejsu jachtem, zabaw na plaży, kąpieli w mazurskich jeziorach pokażemy im jeszcze wiele innych, wspaniałych atrakcji, w które obfituje ten region.
Przedstawiamy Wam 7 atrakcji na Mazurach, gdzie wspaniale spędzicie czas z dziećmi.
Jeżeli wybieracie się na Mazury, a nie jesteście żeglarzami – nie oznacza to, że mazurskie jeziora musicie poznawać jedynie z brzegu, plaży, pomostu. Dla dzieci z pewnością świetną atrakcję będzie rejs statkami wycieczkowymi po jeziorach na Mazurach.
Ciekawą i urozmaiconą ofertę rejsów po mazurskich jeziorach proponuje firma Faryj. Statki tego armatora pływają po jeziorach: Nidzkim, Guzianka Wielka, Śniardwy, Mikołajki, Bełdany.
Prawdziwy żaglowiec na Mazurach? Nie jest to żadna pomyłka. Taka jednostka o nazwie „Chopin” pływa po mazurskich jeziorach i można w taki rejs pod żaglami się wybrać. Atrakcyjność takiego rejsu polega nie tylko na wystroju i bardzo komfortowym wnętrzu jednostki, ale też na urzekającej scenerii, w której się znajduje.
Od sezonu letniego 2002 statek „Chopin” stanowi jedną z największych atrakcji Wielkich Jezior Mazurskich. Pierwszym portem na Mazurach był Dom Pracy Twórczej Polskiej Akademii Nauk na Wierzbie. Od 2006 statek ma dwie przystanie w Mikołajkach.
Młodzi miłośnicy historii oczywiście nie mogą ominąć tego legendarnego miejsca na Mazurach. Niezwykły zabytek wojskowy z okresu II wojny światowej. W latach 1941-44 kwatera główna wodza III Rzeszy Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych Niemiec.
Obowiązkowe miejsce odwiedzin dla wszystkich miłośników historii II wojny światowej. Obiekt znajduje się w lesie, obok wsi Gierłoż, 8 kilometrów na wschód od Kętrzyna. Powstała w 1941 r., by Hitler mógł stąd właśnie dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. To właśnie tu 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali nieudanego zamachu na życie wodza III Rzeszy.
Niebywała gratka dla wszystkich miłośników sprzętu wojskowego i historii. Jedyne w Polsce północnej muzeum sprzętu wojskowego znajduje się w pobliżu Mrągowa. To po prostu trzeba zobaczyć.
Muzeum jest placówką prywatną, powstałą w 2010 r. Posiada na stanie ponad 70 różnych pojazdów wojskowych. W tym taki unikat jak czołg z drugiej wojny światowej – T-34. Jeśli chcesz poczuć się jak bohater „Czterech Pancernych” – nie ma problemu. Możesz do czołgu wejść, a nawet nim pojechać po poligonie.
Parki linowy w Mikołajkach składa się z 4 tras, które posiadają łącznie 70 różnych przeszkód. Park usytuowany jest w ośrodku Enklawa Mikołajki (dawniej Leśna Polana).
Do parku można dojechać drogą Leśną lub Aleją Spacerową lub dopłynąć do przystani Enklawa Mikołajki (dawniej Przystań Ośrodka Leśna Polana).
Papugarnia Mazury
Papugarnia Mazury wraz z Mini Ogrodem Zoologicznym w Wilkasach to egzotyczne miejsce gdzie można się poczuć wyjątkowo, a to za sprawą prawie 80 papug z 25 różnych gatunków oraz oswojonych wiewiórek hudsona, które można karmić z ręki a nawet pogłaskać. Na terenie funkcjonuje również mini zoo z małymi kurczaczkami, królikami i kaczkami. Spotkać można także i kolorowe bażanty i gęsi garbonose oraz indyki.
Niektóre zwierzątka można pogłaskać i karmić (tylko odpowiednim pokarmem, który można zakupić). Szczególną frajdę powinny mieć dzieci, chociaż dorośli po kilku chwilach również zachowują się podobnie. Zwierzęta są oswojone z ludźmi, więc nietypowe sesje zdjęciowe na pamiątkę są codziennością. Papugi, mimo licznego stada mają oczywiście swoje imiona. Możemy poznać m.in. następujące gatunki tych pięknych ptaków: ary ararauny lorysy tęczowe, rozelia białolica, kakadu różowe, amazonka niebieskoczelna, modrolotka.
Twierdza Boyen - perła architektury obronnej. Będąc na Mazurach po prostu Twierdzę Boyen trzeba zobaczyć, zwiedzić, poczuć dawny klimat tego miejsca.
To obiekt obronno-blokujący o kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Znajduje się w zachodniej części Giżycka, w strategicznym miejscu pomiędzy dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin.
Została zbudowana w latach 1844–1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma IV. W twierdzy mogło znajdować się około 3000 żołnierzy.
Dzieci warto zabrać do Twierdzy Boyen w sierpniu, kiedy organizowane jest duże, plenerowe, historyczne wydarzenie o nazwie „Operacja Boyen”.
Wydarzenia i imprezy - Znamy termin Operacji Boyen na Mazurach w 2022 r. (mazury24.eu)
To oczywiście nasze propozycje, które możecie swobodnie rozwijać o swoje ulubione miejsca, których przecież jest wiele na Mazurach.
Wkrótce przedstawimy Wam kolejne nasze propozycje na udane wakacje z dziećmi w tym przepięknym regionie.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.