Zdrowie i płodność kobiety w dużym stopniu zależą od równowagi w gospodarce hormonalnej. W przypadku problemów z płodnością oraz występowania zaburzeń cyklu miesiączkowego u kobiet przyczyną mogą być właśnie zaburzenia hormonalne. Skuteczne leczenie jest możliwe jedynie dzięki prawidłowo postawionej diagnozie, którą umożliwiają badania hormonalne dla kobiet. W artykule piszemy o wskazaniach do wykonania badań hormonalnych dla kobiet oraz o hormonach kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety.
Zaburzenia gospodarki hormonalnej u kobiet mogą skutkować różnymi problemami, np. zaburzeniami miesiączkowania, problemami z zajściem w ciążę, utrzymaniem ciąży czy występowaniem np. problemów z nadmiernym owłosieniem czy łysieniem. Występowanie tych problemów jest wskazaniem do skonsultowania się z lekarzem, który na podstawie wywiadu medycznego i występujących objawów może zalecić badania hormonalne dla kobiet.
Badania hormonalne dla kobiet obejmują oznaczenie stężenia hormonów kluczowych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety. Kobiety, które zauważają u siebie objawy, mogące wskazywać na zaburzenia równowagi gospodarki hormonalnej lub ich lekarz zalecił im diagnostykę w tym kierunku, mogą skorzystać m.in. z oferty ALAB laboratoria. Dostępne są tam badania poziomu poszczególnych hormonów oraz pakiety badań hormonalnych, które umożliwiają kompleksową ocenę gospodarki hormonalnej.
Hormony istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety to:
Równowaga hormonalna w organizmie kobiety zależy od prawidłowego funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik. Zasada jej funkcjonowania przypomina ujemne sprzężenie zwrotne, które polega na tym, że:
Nieprawidłowości w wydzielaniu hormonów na którymś ze szczebli tej drabinki powoduje zaburzenia całej osi, skutkujące objawami typowymi dla braku równowagi w gospodarce hormonalnej.
Badania hormonów kobiecych wykonuje się z próbki krwi. Kobiety, które zdecydują się na kompleksowy pakiet badań hormonalnych, oddają wyłącznie jedną próbkę, z której wykonuje się wszystkie badania. Przed wykonaniem badania należy skonsultować z lekarzem, ponieważ wyniki są zależne od dnia cyklu miesiączkowego. Wyniki należy również skonsultować z lekarzem, a następnie stosować się do jego dalszych zaleceń.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!