Przebywając na Mazurach możemy fantastycznie spędzać czas na wiele atrakcyjnych sposobów. Jednak korzystając z uroków przyrody, szczególnie jezior, należy pamiętać, że woda to niebezpieczny żywioł. Warto więc wiedzieć jak i gdzie szukać pomocy.
Sezon turystyczny, a wraz z nim żeglarski i motorowodny rozpoczął się na Mazurach na dobre. Sprzyja temu piękna, słoneczna pogoda. Od 1 czerwca br. na wody mazurskich akwenów wypłynęły wodne karetki pogotowia ratunkowego.
W trosce o bezpieczeństwo osób przebywających nad Wielkimi Jeziorami, Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zabezpieczył 5 wodnych zespołów ratownictwa medycznego.
Karetki wodne w tym sezonie stacjonują w: Giżycku, Iławie, Kamieniu, Rynie, Sztynorcie.
Jaką rolę spełniają karetki wodne?
Karetki wodne służą taką samą pomocą medyczną, jak tradycyjne karetki samochodowe – są zaopatrzone w podstawowe sprzęty medyczne i leki. Załogi wodnych ratowników przychodzą z pomocą ofiarom wypadków, czy nagłych zdarzeń zdrowotnych, do których dochodzi na mazurskich jeziorach. Zdarza się również, że ratownicy udzielają pomocy mieszkańcom wsi nad jeziorami. W razie potrzeby załogi karetek wodnych przekazują pacjentów szpitalom, tradycyjnym karetkom lub śmigłowcom LPR.
- W ubiegłym sezonie wodne zespoły ratownictwa medycznego interweniowały 445 razy. Karetki wodne są bardzo potrzebne i będą stacjonowały na mazurskich jeziorach do końca września – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ.
Warto również znać i pamiętać ważne numery ratunkowe:
601 100 100 – numer ratunkowy nad wodą,
984 – alarmowy numer ratownictwa wodnego,
112 – ogólny numer alarmowy.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!