Bobry niszczą drzewa nad jeziorem Czos

12 listopada 2019, 17:25Bobry niszczą drzewa przy jeziorze Czos fot. mazury24.eu

Bobry znów nadgryzły drzewa przy jeziorze Czos. W obawie przed ich dalszą, niszczycielską działalnością Urząd Miejski w Mrągowie musiał owinąć zdrowe drzewa metalową siatką, odporną na potężne zęby gryzoni.

- Akcja owijania drzew przy jeziorze Czos prowadzona jest już kolejny raz - przypomina Paweł Olchowik z Referatu Środowiska i Gospodarki Odpadami w UM Mrągowo. - Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy to bobry mocno poniszczyły drzewa przy promenadzie nad jeziorem Czos. Postanowiliśmy owinąć zdrowe drzewa metalową siatka i przeszkodzić gryzoniom w ich pracy. Pomysł sprawdził się, a bobry przeniosły się za miasto, na inny teren.

Akcję owijania drzew trzeba było powtórzyć w tym roku, bo zwierzęta znów wróciły w okolice jeziora Czos.

- W tym miesiącu bobry zniszczyły kilka drzew, dlatego musieliśmy powtórzyć akcję owijania - mówi Paweł Olchowik. - Na razie wykorzystaliśmy 40 metrów bieżących siatki. Mamy nadzieję, że znów skutecznie odstraszymy bobry.

Warto wiedzieć

Bóbr jest największym gryzoniem zamieszkującym Europę. Żyje w rodzinnych stadach, liczących do 10 osobników. Wśród nich zazwyczaj jest para dorosłych zwierząt i młode z obecnego oraz poprzednich miotów (najczęściej nie starsze niż dwuletnie). Bobry prowadzą z reguły nocny tryb życia.

Bobry znane są ze swojego umiłowania do niszczenia wszystkiego na swojej drodze, a nawet największe drzewo to dla nich żadna przeszkoda. Byle zęby sobie z tym nie poradzą. Zęby bobrów pokryte są warstwą żelaza, która zapewnia im niezbędną twardość i wytrzymałość.

Polowania na bobra były powszechne od wieków. Zwierzę było cenne ze względu na futro, tłuste mięso oraz sam tłuszcz, który był wykorzystywany do oświetlania i ogrzewania wnętrz. Ogon mógł służyć za lampę samą w sobie i palił się bardzo długo.

W średniowieczu, ze względu na obecność łusek na ogonie, Kościół pozwalał na jedzenie bobrzego mięsa w dni postne, jak ryby. Obecnie w Polsce bóbr europejski (Castor fiber) jest objęty ochroną częściową.

źródło: UM Mrągowo

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 1
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts