Bondingiem zębów określa się zabieg wchodzący w zakres stomatologii estetycznej i protetyki. Wykonuje się go u pacjentów celem poprawy estetyki uśmiechu, głównie z powodu przebarwień, nierówności szkliwa i niewłaściwego kształtu zębów. Do zabiegu wykorzystuje się specjalne żywice kompozytowe utwardzane światłem. Kto najczęściej zgłasza się do gabinetu stomatologicznego, by poddać się temu zabiegowi? Jak przebiega cała procedura? Jakie są przeciwwskazania do jego wykonania i jakich efektów można się spodziewać?
Zabieg, jakim jest bonding zębów, przeprowadza się nie tylko u osób z przebarwieniami szkliwa. To także procedura, która umożliwia nadbudowanie uszczerbionych lub ukruszonych zębów, aby przywrócić im estetyczny wygląd. Innym powodem poddania się temu zabiegowi są zniekształcenia i nierówności, co może mieć podłoże genetyczne i wynikać z fizjologii organizmu.
Innym wskazaniem jest diastema, która wiąże się z dużymi szparami między zębami. W momencie, gdy są one zbyt mocno rozsunięte, powstają duże i rzucające się w oczy przestrzenie, które można zniwelować dzięki omawianemu zabiegowi stomatologicznemu.
W pierwszej kolejności pacjent umawia się na konsultację ze stomatologiem. Na podstawie wywiadu medycznego stwierdza się, czy może przystąpić do zabiegu. Ocenia się również aktualny stan uzębienia, szacuje poziom zmian, jakie można wprowadzić i decyduje o metodzie, którą wykorzysta się w przeprowadzeniu bondingu.
Obecnie stomatolodzy korzystają z dwóch metod. Jedna z nich to flow injection. Polega ona na wykonaniu wycisków, które służą do opracowania nowego kształtu zębów. Następnie przykleja się do nich kompozyt. Jeśli zachodzi taka potrzeba, stomatolog wykonuje korektę, by osiągnąć efekt oczekiwany przez pacjenta.
Drugi sposób to metoda manualna. Polega na aplikacji kompozytu na powierzchni zęba i manualnym formowaniu jego kształtu. Finalny efekt można osiągnąć już po jednej wizycie.
Stomatolog na podstawie badania i rozmowy z pacjentem stwierdza, czy przeprowadzenie zabiegu jest możliwe. Najczęstszym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest próchnica, czy inne stany zapalne występujące w obrębie jamy ustnej. Inne powody dyskwalifikujące pacjenta to martwe zęby, duże przebarwienia szkliwa, obszerne zniszczenia wymagające innych praktyk stomatologicznych, a także bruksizm.
Efekty, jakich oczekuje się po przystąpieniu do omawianego zabiegu, to przede wszystkim zmiana kształtu uzębienia i przywrócenie mu estetycznej barwy. To sposób na zniwelowanie, złagodzenie lub całkowite wyeliminowanie zmian o podłożu anatomicznym i patologicznym. Można zatem pozbyć się defektów, które wystąpiły w wyniku doznanego wcześniej urazu.
Aby uzyskać pożądane rezultaty, pacjent powinien najpierw zadbać o stan i kondycję swojego uzębienia, a w razie potrzeby przystąpić do leczenia stomatologicznego przed bondingiem.
Źródła:
https://enel.pl/stomatologia/usluga/bonding/
https://stomatologa.pl/stomatologia/bonding-zebow
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!