ReklamaA1 - Sylwester Stranda

Co archeolodzy odkryli w Puszczy Boreckiej na Mazurach?

BieżąceHistoria19 grudnia 2023, 9:54
Co archeolodzy odkryli w Puszczy Boreckiej na Mazurach?
 fot. Terra Desolata/facebook

Prace archeologiczne na Mazurach zawsze dostarczają nam wielu emocji. Jest to związane z faktem, że o ile historia najnowsza regionu jest w miarę dobrze udokumentowana, to okres bytności pruskich plemion ginie w mrokach dziejów. Tymczasem właśnie badacze z Wydziału Archeologii UW i Fundacji Terra Desolata odkryli w Puszczy Boreckiej coś niesamowitego.

Archeolodzy odnaleźli w Puszczy Boreckiej na Mazurach ślady osady ludzkiej. Jesienią wrócili, aby bliżej przyjrzeć się odkryciu. Znaleźli kamienny bruk oraz biżuterię z brązu. Najprawdopodobniej jest to osada Jaćwingów.

W październiku naukowcy pod kierunkiem prof. Pawła Szymańskiego z Wydziału Archeologii UW oraz Iwony Lewoc z Fundacji Terra Desolata prowadzili badania sondujące nowe stanowisko archeologiczne w Puszczy Boreckiej na Pojezierzu Ełckim.

Podczas czterech dni prac udało im się określić, że to, na co natknęli się wiosną, jest osadą Jaćwingów. Odkrycie jest nowatorskie, ponieważ na terenach północno-wschodniej Polski archeolodzy zwykle mieli do czynienia z jaćwieskimi cmentarzyskami, a nie osadami.

– Należy sądzić, że jest to osada jaćwieska z zachodniego skraju ich osadnictwa. Sądzimy tak z kilku przyczyn. Po pierwsze, znamy zasięg osadnictwa tego plemienia. Zajmowali oni tereny od Suwalszczyzny do skraju Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Po drugie, wskazują na to również odnalezione na stanowisku pozostałości brązowej biżuterii: dziewięć fragmentów naszyjników i dwa fragmenty bransolet. Są one datowane na mniej więcej X–XII wiek, czyli okres życia i działalności Jaćwingów. Dodatkowo charakter tych przedmiotów jest typowy dla Jaćwingów, np. naszyjniki typu Totenkrone – mówi prof. Paweł Szymański z Wydziału Archeologii UW.

Podczas jesiennych badań naukowcy odkryli fragment kamiennego bruku o długości kilku metrów. Ma on prawdopodobnie kwadratowy kształt. Dotąd został odkryty tylko jeden z krańców wybrukowania. Pod kamieniami naukowcy dostrzegli spaleniznę, co może świadczyć o tym, że bruk jest fragmentem obiektu gospodarczego lub produkcyjnego, np. pieca.

Wiosną przyszłego roku naukowcy planują kontynuować i rozszerzać badania na nowym stanowisku, m.in. zbadać materiał znajdujący się głębiej pod kamieniami.

Program archeologicznego rozpoznania Puszczy Boreckiej jest zadaniem misji badawczej organizowanej przez Wydział Archeologii i Fundację Terra Desolata.

Na podstawie informacji Uniwersytetu Warszawskiego.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

  • 6
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 1
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina