Jak zwykle, po sezonie turystycznym, odbywa się akcja sprzątania dna akwenów na Mazurach. Tradycyjnie wolontariusze i nurkowie spotkali się w Ekomarinie w Giżycku, aby sprawdzić co zalega na dnie. Również tym razem natknięto się na wiele…niespodzianek.
Jak co roku w największym porcie na Mazurach po sezonie odbyło się podwodne sprzątanie. Akcja została zorganizowana we współpracy z Urzędem Miasta Giżycko, które współfinansowało projekt o nazwie „Podwodne sprzątanie Portu Ekomarina Giżycko”.
Wydarzenie, jak co roku, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Zgromadziło prawie 50 osób, w tym 15 płetwonurków. Wśród przybyłych zobaczyć było można dzieci z Giżyckiej Grupy Regatowej, płetwonurków, ratowników MOPR oraz wolontariuszy.
- Pogoda sprzyjała oczyszczaniu basenu portowego z niepotrzebnych, powakacyjnych zanieczyszczeń. Zebrano duże ilości starych opon, butelek, garnków i wiele innych śmieci. Wśród znalezisk był nawet akumulator i dywan. Część najbardziej osobliwych śmieci została honorowo przekazana Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK z Urwitałt – informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani gorącą zupą przygotowaną przez załogę Ekomariny oraz otrzymali pamiątkowe czapki.
Ekomarina w Giżycku to jeden z nowszych portów na Mazurach, położony na północnym brzegu jeziora Niegocin. Nowoczesny obiekt charakteryzujący się rozbudowaną infrastrukturą, wszelkimi niezbędnymi mediami oraz licznymi obiektami gastronomicznymi. Nowoczesny port z pełnym zapleczem technicznym i sanitarnym powstał w 2010 roku.
Ekomarina jest usytuowana w bardzo atrakcyjnym miejscu, 500 m od centrum miasta, pomiędzy molem spacerowym nad jeziorem Niegocin a torami kolejowymi, przy głównej trasie spacerowej Giżycka. W pobliżu przystani wybudowano kładkę nad torami, ze schodami po obu stronach promenady oraz windą dla osób niepełnosprawnych i osób z wózkami. Jest to doskonały punkt widokowy, ale co najważniejsze kładka połączy port i nabrzeże jeziora Niegocin z centrum miasta.
Basen portowy to keja dla 138 jednostek pływających (106 stanowisk do 12 m długości i 32 stanowiska powyżej 12 m), 6 stanowisk serwisowych oraz slip. Żeglarze mają dostęp do energii elektrycznej i wody. Na terenie portu jest możliwość zimowania jachtów. Port wyposażony jest w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.