Reklama

Coraz więcej turystów odwiedza Warmię i Mazury

Bieżące23 maja 2025, 20:24
Coraz więcej turystów odwiedza Warmię i Mazury
 fot. mazury24.eu

W Olsztynie odbyło się XXII Forum Turystyki. O przyszłości turystyki na Warmii i Mazurach rozmawiali samorządowcy, przedstawiciele rządu, branży turystycznej oraz przedsiębiorcy. Wskazano na potężny potencjał Mazur oraz na rozwijającą się turystykę rowerową w tym regionie.

Forum, opiniodawczo-doradczy organ zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, zostało powołane w 2012 roku celem wspierania rozwoju turystyki w regionie. Piątkowe posiedzenie służyło także wymianie doświadczeń i pomysłów pomiędzy rządem, przedstawicielami samorządów, branży turystycznej oraz innymi interesariuszami jej rozwoju.

– Razem z Ministerstwem Sportu i Turystyki dążymy do wypracowania wspólnego modelu, który uwzględniając nasze regionalne uwarunkowania, będzie obecny w rozwoju krajowej turystyki – mówił podczas spotkania marszałek województwa Marcin Kuchciński. – W naszym województwie, równolegle do Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego, posiadamy plan działania dedykowany turystyce. Jednym z filarów wdrażania tej gałęzi gospodarki, jest zrównoważony rozwój, co mocno koreluje z dbałością o nasze naturalne dziedzictwo przyrodnicze.

Marszałek zaznaczył, że skuteczny rozwój turystyki, prócz kierunków wytyczonych w długofalowym dokumencie strategicznym, powinien także obejmować wzmożoną współpracę i synergię działań na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Bez takiej współpracy trudno wyobrazić sobie skuteczną promocję i rozwój turystyczny Warmii i Mazur.

– Turystyka to ważna gałąź naszej gospodarki regionalnej – dodał marszałek. – A mamy bardzo dużo do zaoferowania w tej dziedzinie. Choćby nasze skarby, jak lasy czy jeziora. To także nasza wielokulturowość, kwestia związana ze zdrową żywnością i zdrowym życiem, a więc przestrzeń uzdrowiskowa. Tych obszarów, wśród których możemy się poruszać, jest wiele. Nie możemy jednak zapomnieć o wyzwaniach. To przede wszystkim sprawa sytuacji geopolitycznej i naszej granicy z obwodem królewieckim, która niestety ma wpływ na ruch turystyczny i kondycję tej branży.

Obecny na spotkaniu Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, przybliżał zebranym założenia przygotowywanej strategii rozwoju polskiej turystyki.

– To ponad 10-letni plan, w którym stawiamy sobie za cel, żeby Polska stała się liderem turystycznym Europy środkowo-wschodniej – mówił minister Borys. – Dlatego angażujemy wszystkie regiony, w tym ten cudowny, Warmię i Mazury, ze swoim bogactwem przyrodniczym. Musimy tworzyć markę Polski, marki regionalne, musimy zrobić wszystko, aby jeszcze zwiększyć liczbę turystów zagranicznych odwiedzających nasz kraj. Dziś to jest blisko 20 milionów turystów, którzy zostawiają ponad 60 miliardów złotych z Polsce. Rozwój polskiej turystki to przede wszystkim wielki biznes dla przedsiębiorców.

O konieczności uspójnienia dokumentów strategicznych na poziomie lokalnym, regionalnym, i centralnym dotyczących rozwoju turystyki mówiła także Małgorzata Wilk-Grzywna, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Zwróciła uwagę na potencjał turystyki rowerowej na Warmii i Mazurach.

– Tu są te fantastyczne szlaki: Mazurska Pętla Rowerowa, szlak wokół Kanału Elbląskiego, Green Velo – wyliczała prezes Wilk-Grzywna. – To, co jest jeszcze bardzo silne, to turystka kulturowa na Warmii i Mazurach. Nie do końca jeszcze doceniana, a przecież został stworzony i wykreowany świetny Szlak Kopernikowski. Wciąż niewiele osób wie, że Kopernik ze swoich 70 lat życia 40 spędził na Warmii. I to powinniśmy jeszcze bardziej komunikować światu.

Podczas forum przestawiono także wyniki badań przeprowadzonych przez Orange Polska S.A. dotyczące ruchu turystycznego na Warmii i Mazurach w 2024 roku. Wynika z nich, że region odwiedziło więcej turystów niż w 2023 roku.

– Od maja do września 2024 roku Warmię i Mazury odwiedziło ponad 4,5 mln osób, które spędziły tutaj minimum dzień i co najmniej jedną noc – mówi wicemarszałkini województwa Katarzyna Sobiech. – To wzrost o blisko 6 procent w stosunku do roku 2023. Jesteśmy świadomi, że sytuacja geopolityczna nie pozwala nam optymalnie wykorzystać potencjału turystycznego. W analizowanym okresie turyści krajowi stanowili zdecydowaną większość odwiedzających, aż ponad 93 procent wszystkich turystów. Najwięcej przyjazdów odnotowano z województwa mazowieckiego, pomorskiego i śląskiego. Średnia długość pobytu polskich gości wynosiła niecałe 3 dni.

W trakcie dyskusji zaznaczano, że szansą dynamicznego rozwoju turystyki jest inwestowanie w zrównoważony jej rozwój. Jak również możliwości korzystania ze środków unijnych, które otwierają nowe perspektywy dla przedsiębiorców. A także dbałość o pozytywny turystyczny wizerunek regionu, łączący wiele dziedzin – od bezpieczeństwa infrastruktury transportowej, możliwości wygodnego dotarcia do docelowego miejsca wypoczynku, a także zwiedzania wybranych atrakcji z wykorzystaniem nie tylko prywatnych środków komunikacji, lecz także komunikacji publicznej – po otwartość przedsiębiorców i mieszkańców na turystów.

ReklamaC1 - Ognisty Ptak

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Szata Pirata

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sztynort