ReklamaA1 - port 69

Czy zamek w Piszu może zostać odbudowany?

BieżąceHistoria5 sierpnia 2021, 11:06Komentarzy: 1
Czy zamek w Piszu może zostać odbudowany?
 fot. Wikipedia

Pewnie nie ma na to większych szans, ponieważ po dawnej pokrzyżackiej twierdzy właściwie w Piszu nic nie pozostało. Jednak przykład Szczytna pokazuje, że można zrobić świetny produkt turystyczny nawet na skrawkach ruin dawnego zamku.

Zamek w Piszu

Dokładnie nie wiadomo, kiedy Krzyżacy wznieśli w tym miejscu swoją warownię, po podboju ziem pruskiego plemienia Galindów. Ostrożne datowanie wskazuje na okres od 1289 do 1344 r.

Początkowo obiekt był niszczony przez najazdy Litwinów. Dlatego w drugiej połowie XIV wieku Krzyżacy wznieśli budowę o znacznie lepszych umocnieniach, murowany, co spowodowało, iż zamek nie był już tak łatwy do opanowania przez sąsiadów ze wschodu.

W 1538 r. na chwilę stał się siedzibą księcia Prus Książęcych, gdy w Królewcu panowała zaraza.

Obiekt wielokrotnie oblegany i niszczony, toczyły się tu liczne walki polsko-krzyżackie. Zamek był wielokrotnie przebudowywany by stale wzmacniać jego potencjał obronny.

Piska twierdza stopniowo, w ciągu wieków, traciła swoje znaczenie obronne. W ciągu swojej historii zamek dwukrotnie trawił pożar i za każdym razem został odbudowany.

W roku 1787 nastąpiła likwidacja twierdzy. Zamek został sprzedany, umocnienia rozebrane. Natomiast grunty przekazano mieszczanom. W 1837 roku została rozebrana część budynków i murów obronnych. Zamek przystosowano do potrzeb mieszkaniowych.

Obrazu destrukcji twierdzy dopełniły działania wojenne II wojny światowej, gdzie Pisz został w znacznym stopniu zniszczony.

Pozostały jednie fragmenty murów w parku nad rzeką Pisą.

Czy zamek w Piszu może zostać odbudowany?

Z pewnością nie – ponieważ, tak jak w przypadku Elbląga (gdzie również mówi się o możliwości odbudowy zamku) po twierdzy nie pozostały żadne większe fragmenty. Jednak to, co ostatnio zostało wykonane w Szczytnie pokazuje, że nawet na ruinach zamku można stworzyć ciekawy projekt turystyczny.

W 2004 r. przeprowadzono szczegółowe badania archeologiczne by odtworzyć wygląd obiektu.

Jak informowała w grudniu 2019 r. facebookowa strona „Zamek Pisz”, radni Rady Miejskiej w Piszu uchwalili budżet na 2020 rok. Jednym z punktów założeń inwestycyjnych jest "Zagospodarowanie strefy Zamku Piskiego".  Na razie jednak brak szczegółów tej inwestycji.

Jak wyglądała twierdza w Piszu? Można to zobaczyć w Muzeum Ziemi Piskiej. Znajduje się tam makieta zamku przygotowana na podstawie ryciny Niclasa de Kempa z 1602 roku, a także obraz ukazujący jego usadowienie.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Mazurska Jagnięcina