Mazury Zachodnie – nieco zapomniana, rzadziej odkrywana część Mazur. Leży co prawda poza Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. Jednak oferuje również wiele wspaniałych atrakcji – jezior, lasów, rzek, zabytków i urokliwych, pełnych zabytków miasteczek.
Często mówi się, że to nie Mazury. Trwają spory czy ten region należy do obszaru Mazur, czy już nie? A jednak to prawda – spora część Pojezierza Iławskiego to Mazury tylko, że Zachodnie.
Mazury Zachodnie to obszar składający się geograficznie ze sporej części Pojezierza Iławskiego z Parkiem Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich i Garbem Lubawskim. Mazury Zachodnie to także części – Żuław Wiślanych, Doliny Drwęcy i Pojezierza Brodnickiego. Inaczej, to zachodnia część Mazur, historycznie oddzielona na północy od ich reszty – Warmią.
Ostróda – stolica Mazur Zachodnich
Otoczoną wieloma jeziorami nazywano Perłą Prus Wschodnich. To z ostródzkiego zamku przez blisko trzy miesiące władał Europą cesarz Napoleon Bonaparte. Centrum miasta zdobi Jezioro Drwęckie z wyciągiem nart wodnych i plażą miejską. Przy Bulwarze Europejskim znajduje się wiele restauracji. Nowoczesny amfiteatr w sezonie letnim gromadzi miłośników kabaretów i koncertów. W wakacje warto skorzystać z bezpłatnego zwiedzania miasta z przewodnikiem.
Iława
Iława dzięki swojemu wspaniałemu położeniu nad Jeziorakiem – najdłuższym jeziorem Polski – zyskała miano stolicy wodniaków. To właśnie tu Mazury otwierają się turyście ukazując swe piękno Krainy Tysiąca Jezior. Dobrze rozwinięta baza turystyczna i rekreacyjna sprawia, że warto zatrzymać się tu na dłużej. Iława inspiruje swoją niezwykłą historią, a tradycja przeplata się z nowoczesnością. Dworzec Główny w Iławie jest jedynym przystankiem na Warmii i Mazurach, gdzie zatrzymuje się Pendolino, z którego można bezpośrednio dojechać do Wiednia.
Urok historii Mazur Zachodnich
Każdego roku, w połowie lipca, średniowieczni rycerze przybywają na Pola Grunwaldu – miejsce inscenizacji bitwy z 1410 roku, które zwiedzać można przez cały rok. Znajduje się tu strzelisty pomnik i muzeum. W Olsztynku polecamy wstąpić do Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny. Można tam zobaczyć m.in. oryginalne ludowe chałupy czy wiatraki. Na terenie parku odbywają się cykliczne jarmarki, targi i pikniki.
Mazury Zachodnie to także zamki (Ostróda, Szymbark, Olsztynek, Morąg, Pasłęk) oraz zespoły zabudowań folwarcznych – dworki i pałace. Wiele z nich odzyskało swą dawną świetność i pełni funkcje turystyczne, jak choćby: Hotel Anders w Starych Jabłonkach, Dworek Sople, Hotel “Zamek” Karnity oraz Pałace – Bałoszyce i Mortęgi.
Zabytki Sakralne
Jadąc w kierunku Olsztyna drogą krajową nr 16, tuż za granicą Mazur Zachodnich z Warmią, mijamy Gietrzwałd, do którego licznie przybywają pielgrzymi z całego świata, by odwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. To jedne z niewielu w Europie i jedyne w Polsce, uznane przez Kościół Katolicki, miejsce objawień Matki Bożej.
Parki Krajobrazowe Mazur Zachodnich
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich nazywany jest Mazurskimi Bieszczadami. Najwyższy szczyt – Góra Dylewska (312 m n.p.m.) – wznosi się w Wysokiej Wsi. W Glaznotach warto odwiedzić odrestaurowany wiadukt kolejowy. W północno-zachodniej części regionu rozpościera się Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego z najdłuższym jeziorem w Polsce – Jeziorakiem. W granicach obu parków utworzono kilka rezerwatów przyrody chroniących m.in. unikalne fragmenty lasów, tereny lęgowe ptactwa, leśne jeziora i torfowiska.
Rzeki i jeziora na Mazurach Zachodnich
Fani sportów wodnych mogą korzystać nie tylko z czystych, piaszczystych plaż, ale także z żeglownych szlaków czy wyciągu nart wodnych na Jeziorze Drwęckim w Ostródzie. Rynnowy Jeziorak obfituje w urokliwe zatoczki i wyspy – wśród nich Wielką Żuławę – największą śródlądową wyspę w Polsce. W akwenach żyje wiele gatunków ryb, co sprzyja wędkowaniu. Niezapomniane są spływy rzeką Iławką, dziką Szelążnicą czy Drwęcą, która na całej długości jest rezerwatem.
Coś dla piechurów i rowerzystów
Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą skorzystać z setek kilometrów oznakowanych szlaków, o różnej długości i poziomie trudności. Prowadzą one przez kompleksy leśne, brzegami rzek i jezior. Na ich trasie oprócz unikatowej flory i fauny podziwiać można zabytki architektury. Dla narciarzy biegowych przygotowano trasy w Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich.
Na Mazurach Zachodnich odbywa się wiele imprez, które przyciągają tłumy turystów. Ostróda Reggae Festival, Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej, Złota Tarka – Festiwal Jazzu Tradycyjnego, Soundlake Festival w Iławie, Rajd Rowerowy Wzgórza Dylewskie i Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Plażowej w Starych Jabłonkach.
Wkrótce przedstawimy Wam więcej ciekawostek na temat atrakcji Mazur Zachodnich.
Na podstawie mazuryzachodnie.travel
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!