8 października 2019 r. w Piszu odbyła się konferencja prasowa Wód Polskich – Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, które reprezentował Dyrektor Mirosław Markowski. Podczas spotkania z mediami poinformowano, że budowa stopnia wodnego w Piszu na rzece Pisie weszła w kolejny etap realizacji.
Wody Polskie wykonały już Kartę Informacyjną Przedsięwzięcia (KIP) w celu wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia.
Konferencja odbyła się w miejscu gdzie powstanie baza sprzętowo-remontowa.
W skład stopnia wodnego Pisz wejdą dwie oddzielne budowle: śluza żeglugowa zlokalizowana na nowo wybudowanym korycie rzeki oraz jaz, przepławka dla ryb i Mała Elektrownia Wodna (MEW) —zlokalizowane w istniejącym obecnie korycie rzeki Pisa.
Budowa stopnia wodnego pozwoli na ustabilizowanie poziomu wody w jeziorze Roś, co przyczyni się także do poprawy warunków bytowania roślin i zwierząt, także w rolnictwie, jak również warunków żeglugi i uprawiania sportów wodnych.
Wykonano więc kolejny krok ku realizacji tak ważnej inwestycji, dzięki, której problemy wodne na Pisie przejdą do historii.
Wody Polskie podpisały także umowę z wykonawcą na opracowanie koncepcji udrożnienia szlaku żeglownego Pisz– Warszawa. Termin realizacji zadania to 29 listopada br.
W zakres koncepcji wchodzi m.in.: dobranie odpowiednich rozwiązań technicznych chroniących przed powodzią oraz łagodzących skutki suszy na obszarach przyległych do rzeki Pisy.
Wyłoniony jest także wykonawca na opracowanie zadania pod nazwą „Rozpoznanie i udokumentowanie miejsc limitujących żeglugę na rzekach Pisa i Narew” (głazów i raf kamiennych), w celu umożliwienia bezpiecznej żeglugi. Termin wykonania opracowania to 30 października br.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.