Mazury mogą poszczycić się bardzo dużą ilością zabytków, które od lat przyciągają turystów. Warto też odnotować fakt, że w ostatnim okresie przybyły dwie ciekawe lokalizacje na turystycznej mapie Mazur. Mowa o zmodernizowanym zamku w Kętrzynie oraz zrewitalizowanych pozostałościach po zamku w Szczytnie.
We wrześniu ubiegłego roku zakończyła się renowacja krzyżackiego zamku w Kętrzynie.
Po trwającym dwa lata remoncie dawny zamek krzyżacki w Kętrzynie został ponownie otwarty dla zwiedzających. Wśród nowych atrakcji mieszczącego się tam muzeum jest multimedialna makieta miasta.
Na wystawach stałych prezentowana jest m.in. sztuka dawna z pałaców, dworów i kościołów Prus Wschodnich, a także zbiory związane z dziejami zamku, miasta i jego mieszkańców.
Nowością, która ma przyciągać turystów, jest sala multimedialna z makietą historycznej zabudowy Kętrzyna i wizualizacjami w technologii 3D.
- Cała magia tego projektu polega na projekcjach wyświetlanych na ekranie i samej makiecie, dzięki czemu można zobaczyć rozwój przestrzenny miasta od czasów średniowiecznych po XX wiek. To przystępna i bardzo atrakcyjna, również dla najmłodszych, forma pokazania historii Kętrzyna - powiedziała dyrektor kętrzyńskiego muzeum Marta Wojciechowska.
Oferta turystyczna Mazur wzbogaciła się również o zrewitalizowane pozostałości po krzyżackim zamku w Szczytnie.
Ruiny zamku krzyżackiego, które można było oglądać do momentu rozpoczęcia inwestycji to jedynie fragment całego kompleksu, bo najważniejsze pod względem historycznym i architektonicznym elementy do tej pory ukryte były pod ziemią. Najistotniejszym więc elementem całego projektu pod kątem odwiedzających było wydobycie ich i wyeksponowanie: skrzydła wschodniego z przejazdem bramnym, wieży południowo-wschodnia czy murów obronnych.
W trakcie prac na światło dzienne wydobyto kilka niezwykle ciekawych elementów architektonicznych. Odkryto m.in. fragmenty średniowiecznych przejść pomiędzy pomieszczeniami piwnic skrzydła północnego i południowego oraz pozostałości piwniczki na amunicję.
Kształtu nabrały też dwie sale, które powstały w zamku – wystawowa całoroczna i edukacyjno-wystawiennicza zadaszona. Będą pełnić funkcję powierzchni wystawienniczych, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym (m.in. szklany strop jednej z nich) doskonale wpiszą się w całokształt konstrukcji.
W zadaszonych częściach skrzydła północnego oraz powierzchnie w skrzydłach zachodnim i północnym przeznaczone zostały na cele ekspozycji sezonowej, m.in. edukacyjnej.
Zamek zyskał także nowe życie dzięki zaadaptowaniu części jego przestrzeni dla powierzchni wystawienniczych. Co ważniejsze wszystkie nowe elementy zostały wkomponowane w pozostałości zamku bezinwazyjny. Szklane zadaszenie, bariery, płyta stropowa i posadzka piwnicy nie będą się stykać z pierwotną konstrukcją zabytku. Cały kompleks został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, którym swobodne poruszanie się po obiekcie umożliwią wybudowane kładki.
Dzięki takiemu rozwiązaniu zamek będzie łatwo dostępny również dla rodzin z dziećmi w wózkach czy osób starszych. Odrestaurowany obiekt otoczy fosa, która nawiązywać ma do pierwotnego charakteru zamku.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!