ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Historia Mazur. Śladami historycznych postaci w regionie Szczytna

Historia21 kwietnia 2021, 7:10
Historia Mazur. Śladami historycznych postaci w regionie Szczytna

W ciągu wieków miejscowości powiatu szczycieńskiego odwiedzały postaci, których działania wpływały na losy świata. Jednych znamy jako wielkich wodzów, innych jako zbrodniarzy. Tak jest w przypadku Adolfa Hitlera, który dokładnie 89 lat temu - 19 kwietnia 1932 roku odwiedził Szczytno.

Odwiedzając miejscowości tworzące powiat w Szczytnie na Mazurach, warto pamiętać, że ten region wizytowały również koronowane głowy czy przywódcy narodów. 

Przywódca III Rzeszy, Adolf Hitler przyjechał do Szczytna w kwietniu 1932 r. i związana była z mającymi się odbyć wyborami do pruskiego Landtagu.

Na szczęście dzięki determinacji armii krajów całego świata nazistów udało się zatrzymać i dziś wydarzenia jak np. przyjazd Hitlera do Szczytna wspominamy jedynie jako fakt historyczny.

26 stycznia 1813 roku w Spalinach Małych szczycieński landrat - von Berg powitał wkraczającego na teren powiatu szczycieńskiego cara Aleksandra I. Car przez Rozogi udał się do Wielbarka.

31 stycznia 1807 roku w Wielbarku zatrzymał się Napoleon Bonaparte. Przebywał tu do rana 2 lutego. Napoleon w towarzystwie marszałka Soulta przybył do Wielbarka wieczorem 31 stycznia 1807 roku. Do 2 lutego mieszkał w położonym na wyspie na Omulwi domu urzędnika skarbowego.

Według lokalnej, żywej jeszcze w okresie międzywojennym, tradycji miejscowy krawiec na życzenie cesarza uszył mu nauszniki. Dom został rozebrany ok. 1980 r. Obecnie w jego miejscu stoi pamiątkowy głaz.

W Wielbarku pojawił się też z lekką kawalerią i dragonami marszałek Joachim Murat. Jeden z Francuzów tak wówczas opisał Wielbark: “Są tu piękne młyny i jeden trochę czysty dom, zwany zamkiem”.

2 lutego 1807 r. w Pasymiu wraz z Muratem pojawił się Napoleon.
Cesarz zatrzymał się na plebanii u pastora Paula Sonnenberga. Napoleona przywitała na plebanii grupka dzieci. Jedna z dziewczynek trzymając w rękach bukiet kwiatów wygłosiła wierszyk, jednak nie wytrzymała napięcia i rozpłakała się. Napoleon pogłaskał ją na pocieszenie po policzkach.

Kolejnego dnia rano cesarz udał się do Olsztyna.

Na podstawie informacji Powiat Szczytno.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 7
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 1
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts