Stół wigilijny pełen mięsiwa, a zamiast choinki snop zboża w chacie. Tak wyglądała Wigilia i Święta Bożego Narodzenia Mazurów. Muzeum Historyczne w Ełku przygotowało wystawę i cykl internetowych warsztatów poświęconych zwyczajom świątecznym dawnych mieszkańcom Mazur.
Cztery tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia Mazurzy wieszali w domu pod sufitem wieniec adwentowy. W ten sposób rozpoczynali okres przygotowań.
- Mazurzy spotykali się co niedzielę. Zapalali jedną świecę, przywiązywali jedną wstążeczkę i śpiewali pieśni adwentowe - mówi Magda Szumska, kierownik Działu Edukacji w Muzeum Historycznym w Ełku.
Pieśni śpiewano w języku polskim. Te mieścił kancjonał. Właśnie z nim cała rodzina zasiadała do wigilii. Przedmiot stanowi część przygotowanej przez Muzeum Historyczne w Ełku wystawy poświęconej zwyczajom mazurskich.
-Na stole królowała pieczona gęś i biała kiełbasa. Był ciemny razowy chleb i bardzo dużo pierników - mówi Magda Szumska.
Piernikami i orzechami przyozdabiano choinki, które na Mazurach pojawiły się w XX wieku. Na początku jedynie w majętnych domach. W wiejskich chatach zamiast świerku stawiano snop zboża, ale niezależnie od statusu materialnego jedno było wspólne. W okresie świąt zamierały wszystkie spory.
Na podstawie TVP Olsztyn
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!