Czas działania popularnych leków przeciwbólowych uzależniony jest od substancji czynnej, która jest głównym składnikiem, ale też stopnia nasilenia bólu. Popularne leki dostępne bez recepty zwykle radzą sobie z bólem o lekkim nasileniu do umiarkowanego. Przed ich zażyciem zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką.
Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są rozwiązaniem do doraźnego stosowania w przypadku bólu o nasileniu lekkim do umiarkowanego. Zwykle zawierają jedną substancję czynną, od której zależy szybkość działania leków przeciwbólowych, ale są też takie, które łączą dwie z nich. Do najczęstszych można zaliczyć ketoprofen i ibuprofen. Dużą skutecznością wykazuje się też paracetamol i kwas acetylosalicylowy. Leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) działanie przeciwbólowe łączą z przeciwzapalnym. Jaki wybrać, zależy więc od nasilenia dolegliwości, jej przyczyn, oczekiwanego efektu, ale także tolerancji organizmu na składniki leku. Leki przeciwbólowe bardzo dobrze radzą sobie z bólem mięśni, stawów czy bólem kostno-stawowym. Niwelują ból głowy, a także zęba i dolegliwości pourazowe. Należy jednak pamiętać o ich doraźnym działaniu, które nie eliminuje przyczyny bólu, jeśli ta ma podłoże chorobowe. W takich sytuacjach konieczna jest poszerzona diagnostyka.
Niezależnie od rodzaju leku, przed zażyciem, zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką i stosować się do zasad dawkowania. Ważne, aby pamiętać, że leków o różnych substancjach czynnych nie należy łączyć bez konsultacji ze specjalistą. W przypadku trwającej farmakoterapii chęć zastosowania dodatkowych preparatów należy zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie.
Szybkość działania leków przeciwbólowych zależy od substancji czynnej, która jest w ich składzie. Przykładowo, Ketonal Active (zaliczany do grupy leków NLPZ - niesteroidowych leków przeciwzapalnych), który zawiera ketoprofen, maksymalne stężenie we krwi osiąga po półtorej godziny od podania*. Jeśli chcemy szybko poradzić sobie z bólem i wrócić do pełnej sprawności warto wybrać lek w postaci rozpuszczanego w wodzie granulatu, ponieważ szybko się wchłania. Ulgę po przyjęciu leku bez recepty odczujemy już po około 30 minutach od zażycia, ale każdy z nich maksymalne stężenie we krwi osiąga w różnym czasie.
Dobierając lek, należy pamiętać o właściwościach substancji czynnej. Przykładowo, zarówno ketoprofen, jak i ibuprofen mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Podobnie kwas acetylosalicylowy, który przy długotrwałym stosowaniu, działa także przeciwzakrzepowo. Natomiast paracetamol wykazuje tylko działanie łagodzące ból i niwelujące gorączkę (dlatego też nie jest zaliczany do grupy leków NLPZ).
Popularne leki przeciwbólowe dostępne są w różnych formach, m.in. tabletek, kapsułek, granulatu, zawiesin, a niektóre w postaci czopków. Wybierając preparat dla siebie, warto sprawdzić w ulotce przeciwwskazania do jego stosowania. Niektórych leków nie można ze sobą łączyć. Kluczowe jest też wspomniane dawkowanie. Leki przeciwbólowe dostępne bez recepty są bezpieczne, jeśli zażywamy je zgodnie ze wskazaniami. W każdym przypadku, kiedy ból nie ustępuje lub wręcz nasila się, konieczna jest specjalistyczna konsultacja i poszerzona diagnostyka. Przekroczenie zalecanej dobowej dawki leku lub zbyt długi czas jego stosowania może prowadzić do problemów, m.in. z układem pokarmowym.
*Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta, Ketonal Active, 50 mg, kapsułki, twarde, dostęp 02.02.2022:
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!