Kifoza jest naturalnym wygięciem sylwetki w kształcie litery C. W zależności od ulokowania na linii kręgosłupa można mówić o kifozie krzyżowej i piersiowej. To właśnie te wygięcia sylwetki sprawiają, że człowiek może utrzymywać prawidłową, pionową postawę ciała. Kifoza staje się problemem dopiero, gdy przyjmuje swoją patologiczną formę.
O kifozie patologicznej mówi się wtedy, gdy charakterystyczne wygięcie ukształtowało się w niewłaściwym odcinku kręgosłupa. Naturalne odchylenie oscyluje w granicach od 20 do 45* względem osi ciała człowieka. Wszystkie wartości poniżej sprawiają, iż można zdiagnozować spłycenie kifozy, zaś wartości wyższe - pogłębienie kifozy. Lekarze rozróżniają dwa rodzaje występujących wad postawy tego typu:
Objawy patologicznej formy kifozy są widoczne już na pierwszy rzut oka. Plecy osoby chorującej stają się okrągłe, co w późniejszym czasie może doprowadzić do rozwinięcia się garbu. Innymi charakterystycznymi przejawami nienaturalnego ukształtowania sylwetki tego rodzaju jest:
Przyczynami patologicznej kifozy może być utrwalona, niewłaściwa pozycja przy siedzeniu, garbienie się, brak aktywności fizycznej, osteoporoza, krzywica, artretyzm oraz powikłania po stanach zapalnych i nowotworach. Bez zapewnienia opieki lekarskiej oraz odpowiednich oddziaływań rehabilitacyjnych może doprowadzić ona do:
Leczenie patologicznej formy kifozy obejmuje rehabilitację w połączeniu z oddziaływaniami fizykoterapeutycznymi. Nie mniej ważne okazuje się wprowadzenie pewnych zmian w codziennym funkcjonowaniu osoby chorej, która doświadcza przykrych dolegliwości w związku z wadą kręgosłupa. Sen zajmuje człowiekowi do 8 godzin dziennie, warto więc wybrać idealny materac przy bólach pleców. Niezwykle istotne jest dobranie jego twardości i elastyczności tak, by mógł on z powodzeniem niwelować nieprzyjemne konsekwencje patologicznej kifozy. Warto postawić na materac w Łomży renomowanej marki Hilding Anders, który zapewni optymalne wsparcie dla kręgosłupa, dzięki czemu mięśnie z powodzeniem będą mogły rozluźniać się i regenerować.
Bardzo ważna przy patologicznej kifozie jest pozycja podczas snu. Osoby chorujące mogą wypróbować spanie z półwałkiem pod odcinkiem lędźwiowym. Równocześnie polecane jest umiejscowienie drugiego wałka pod kolanami. Dzięki tej pozycji można optymalnie rozłożyć ciężar ciała i zminimalizować wszelki nieprawidłowy nacisk na płuca i nerwy. Dodatkowym atutem tej metody jest dobre ułożenie głowy i odcinka szyjnego. Dla osób chorujących, które preferują leżenie w pozycji bocznej, proponuje się ułożenie ciała z twardą poduszką usytuowaną między kolanami. Druga poduszka może przydać się do podparcia głowy i odcinka szyjnego.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!