Ruszając w rejs jachtem po mazurskich jeziorach warto zdawać sobie sprawę, że chcąc przybić do wybranych przez nas portów na Mazurach musimy być przygotowani na poniesienie opłaty zwanej „opłatą portową”. Tak więc warto ze sobą zabrać trochę gotówki – nie zawsze będziemy mogli uiścić opłatę portową kartą lub szybko znaleźć bankomat.
Nawet najbardziej niechętni zgiełkowi portowemu żeglarze, muszą czasami do portu zawinąć – po to by uzupełnić zapasy, nabrać wody czy opróżnić nieczystości z jachtu. Natomiast wielu żeglarzy rusza w rejs na Mazurach, ustalając listę portów, do których chcą zawinąć – z różnych powodów.
Jedni chcą zwiedzić okoliczne miasteczka i zabytki w pobliżu portu, inni chcą spędzić czas w tawernie, wziąć udział w koncertach szantowych czy zjeść posiłek w ulubionej restauracji.
Tak czy inaczej, żeglując po mazurskich jeziorach i chcąc zacumować w porcie, musimy mieć świadomość, że będziemy musieli ponieść opłatę portową.
Port Stranda w Giżycku, nad jeziorem Kisajno (zatoka Tracz)
Ceny takich opłat wahają się w zależności od portu, jego popularności oraz tego co oferuje żeglarzom. Z reguły rozpiętość stawek oscyluje pomiędzy kilkudziesięcioma złotymi do nawet 150-200 zł. Przed rejsem warto sprawdzić ceny opłat portowych oraz uwzględnić ceny dodatkowych opłat, takich jak: prysznice, podłączenie do prądu, itp.
Wiele z mazurskich portów to prawdziwe miasteczka rozrywkowe na Mazurach, oferujące możliwość spędzenia czasu w tawernie, wzięcia udziału w koncercie szantowym, zorganizowanie ogniska ze znajomymi, oferujące miejsca zabawy i rozrywki dla dzieci.
Opłatę portową więc ponosimy nie tylko za samą możliwość przybicia do przystani, ale też za możliwość skorzystania z sanitariatów, uzupełnienia wody, doładowania prądu, pozostawienia śmieci i korzystania z pełnej infrastruktury portowej.
Wioska Żeglarska w Mikołajkach nad jeziorem Mikołajskim
Najczęściej jednak będziemy musieli ponieść również dodatkową opłatę za możliwość opróżnienia nieczystości z naszego jachtu. Ta nie wchodzi w skład opłaty portowej.
Jeśli Wasza podróż jest już zaplanowana, należy pamiętać również o sprawdzonej łodzi - tutaj z pomocą przychodzi nasz nowy system rezerwacji jachtów Online.
Pełną listę portów na Mazurach oraz obowiązujących opłat znajdziecie w naszej bazie mazurskich portów.
Alternatywą dla płatnych portów na Mazurach jest możliwość przybicia do dzikich zakątków na Mazurach, które to umożliwiają (miejsce do przycumowania). Tu mamy możliwość spędzenia czasu na lądzie w ciszy i spokoju, rozkoszując się mazurską przyrodą. Jednak jest to opcja odpowiednia dla tych żeglarzy, którzy preferują właśnie taki sposób wypoczynku – z dala od zgiełku portowych miasteczek oraz tłumów turystów i żeglarzy.
Listę miejscówek, gdzie można przybić jachtem znajdziecie tutaj - lista miejscówek.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!