W tym roku Dni Mikołajek będą trwały od 30 czerwca do 2 lipca. W programie znajdują się nie tylko koncerty gwiazd, ale i widowiskowa parada jednostek pływających, “wodowanie” Króla Sielaw, pokaz fajerwerków czy XVI Festiwal Rybny ,,Rybkę na zdrowie”.
Trzydniowe "urodziny" mazurskiego miasta rozpoczną się po godz. 17.00 uroczystą Mszą Świętą w Kościele Matki Bożej Różańcowej na ul. Kajki. Następnie przeniesiemy się na promenadę, gdzie Orkiestra Dęta z Poddębic wykona Hymn Mikołajek ,,Legenda o Królu Sielaw”.
Na tą okazję Marek Ostrowski, członek zespołu przygotował nowy aranż utworu. Tradycyjnie wyróżnimy mikołajskie małżeństwa z długim stażem.
Burmistrz Miasta oficjalnie otworzy święto Miasta, by zaprosić na historyczne wydarzenie. Zgodnie z Uchwałą Rady Miejskiej w Mikołajkach, jeden z najważniejszych symboli miasta - miejska promenada otrzyma imię Tadeusza Gołębiewskiego. Honorowy Obywatel Mikołajek, który wywarł ogromny wpływ na rozwój turystyczny i gospodarczy miasta odszedł 21 czerwca 2022 r. Dokładnie rok po jego śmierci związany zostanie na stałe z Mikołajkami, z miejscem, które jest jego turystycznym kręgosłupem. Tym samym na stałe pozostanie w pamięci mieszkańców oraz odwiedzających Mazury turystów.
Po części oficjalnej posłuchamy lokalnych muzyków. Wystąpi Three Generations z coverami znanym polskich i zagranicznych artystów. Na zakończenie Roman Tkaczyk zabierze nas w ,,Wielkie Podróże” i opowie o ,,Szant Historii”.
Piątkowy wieczór zakończy się na Placu Wolności, gdzie od 22.00 bawić nas będzie Łydka Grubasa. To jedna z najbardziej żywiołowych polskich grup rockowych, słynąca z koncertowej energii oraz satyrycznych tekstów.
Kolejny dzień to tradycyjny Festiwal Rybny "Rybkę na Zdrowie". Wydarzenie kulinarne jest jednym z największych w Polsce, poświęconych głównie promocji ryb słodkowodnych. Organizowane jest w Mikołajkach już od 16 lat i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Będzie można spróbować owoców mazurskich jezior przygotowanych na tak wiele sposobów, wziąć udział w konkursach kulinarnych i przekonać się, że warto jeść ryby.
Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci m.in. lukrowanie słodkich sielawek, warsztaty kulinarne dla dzieci prowadzone przez Grupę Kulinarną Grzegorza Łapanowskiego. W programie także mini koncerty szantowe zespołu Zejman i Garkumpel.
Sobotni wieczór to tradycyjna parada statków przemykających między mostami, przez przesmyk łączący jeziora Mikołajskie i Tałty.
Tradycyjnym punktem sobotniego świętowania jest ,,Wodowanie Króla Sielaw”. To inscenizacja fragmentu legendy związanej z Mikołajkami. Ogromna ryba z koroną na głowie zostanie przywiązana przez Burmistrza Miasta Mikołajki oraz rybaków do mostu. Zgodnie z legendą, do końca sezonu będzie strzegł bezpieczeństwa żeglarzy i rybaków, ale też wędkarzom zapewniać będzie udany połów.
Gdy Król Sielaw zajmie już swoje miejsce przy moście drogowym, na nocnym niebie pojawią się fajerwerki. Będzie to preludium do sobotniego koncertu gwiazd. Na pl. Wolności o godzinie 23.30 pojawią się Reni Jusis, Kasia Popowska oraz Marcin Sójka.
Atrakcji w Mikołajkach nie zabraknie także w niedzielę, 2 lipca. O 11.00 na Promenadzie rozpocznie się Święto Hot -Doga z Radiem Zet. W programie strefa kulinarna Napoleon, Sokołów, Tarmac oraz grillowanie z szefami kuchni. Na uczestników czekać będą darmowe hot-dogi i koncert Elvisa Presleya.
Ostatni dzień Dni Mikołajek zakończy się gratką dla melomanów. Na Placu Wolności wystąpili zaprzyjaźniona Orkiestra Dęta z Poddębic a o godzinie 18.00 w na scenie pojawi się Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy wraz z solistami: Danutą Błażejczyk, Danielem Berezą i Piotrem Tazbirem. Podczas koncertu ,,Wszyscy kochamy polskie piosenki” usłyszymy znane i cenione utwory Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Ewy Bem czy Nataszy Zylskiej. Będzie to sentymentalna podróż w iście wspaniałych aranżacjach.
Program Dni Mikołajek 2023
Promenada
Plac Wolności
Plac Wolności
Jeziora Mikołajskie i Tałty
Plac Wolności
Promenada
Plac Wolności
Źródło: UM Mikołajki
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!