Konkursy, pokazy, warsztaty, gry, zabawy, kiermasz rękodzieła i kulinariów - w programie sobotniego (6 lipca) spotkania w skansenie przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
"Sękacz i spółka. Dzień z kulinariami regionalnymi" - pod takim hasłem w sobotę, 6 lipca, w Parku Etnograficznym nad Węgorapą przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie odbył się kiermasz rękodzieła i kulinariów, połączony z konkursem na najsmaczniejszy sękacz, warsztatami rękodzielniczymi, grami i zabawami.
Najmłodsi mogli zmierzyć się w kultowych już muzealnych zabawach pt. rzut beretem czy rzut kurczakiem. Tradycyjnie, były też letnie narty i skoki w workach. Do tego puszczanie wielkich baniek, albo tych małych - ze słomek. Uczestnicy robili też pranie na tarze i brali udział w warsztatach rękodzielniczych. Jednym z punktów programu był pokaz pieczenia sękacza - na ciepło smakuje wyśmienicie!
Kiermasz kulinariów i rękodzieła przyciągał zapachami tatarskich potraw, serów, miodu, chałwy, tradycyjnych wędlin z Litwy... Na stoiskach rękodzielniczych królowały piękne wyroby z gliny i drewna, koronki.
W konkursie na najsmaczniejszy sękacz głosami uczestników wygrał wypiek Joanny Kozłowskiej (Lenkupie). Drugie miejsce zajął sękacz Krzysztofa Kozłowskiego z Lublina, a trzecie wypiek Jolanty Bartnik z Puńska.
Ciekawi historii sękacza wysłuchali wykładu pt. „Baumkuchy i torty piramidalne. Zapomniana historia sękacza”, który poprowadził prof. dr hab. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Przed nami kolejne wydarzenie, organizowane przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie - 42. Międzynarodowy Jarmark Folkloru, który odbędzie się w dniach 3-4 sierpnia na placu Wolności.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!