Mazurska Pętla Rowerowa stała się faktem i możemy już cieszyć się z możliwości aktywnego, rowerowego odpoczynku nad mazurskimi jeziorami. Nieodłącznym elementem tej trasy są przystanki wyposażone we wiaty, a w niektórych miejscach znajdują się również wieże widokowe.
Jedna z nich powstała niedawno w miejscowości Nowe Guty nad jeziorem Śniardwy. Warto tam dotrzeć, aby z tarasów obiektu móc podziwiać panoramę „mazurskiego morza”,
- Widzieliście już jedną z najnowszych atrakcji na turystycznej mapie gminy Orzysz? Jest nią wieża widokowa w Nowych Gutach, będąca jednym z obiektów na trasie Mazurskiej Pętli Rowerowej. W miejscu tym można odpocząć na rowerowej wycieczce i napajać się niesamowitą panoramą jeziora Śniardwy. Warto wykorzystać piękną wiosenną pogodę, by odwiedzić to miejsce – informuje Urząd Miejski w Orzyszu.
Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 poinformowało na początku tego roku, że Mazurska Pętla Rowerowa została już ukończona. Ponad 300 km urozmaiconych ścieżek rowerowych wśród lasów, w towarzystwie mazurskich jezior, wsi i miasteczek. Partnerami projektu były mazurskie gminy. Zakończono również budowę MOR-ów (Miejsca Obsługi Rowerzystów) oraz oznakowanie MPR na terenach leśnych.
Mazurska Pętla to 300 km malowniczej trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów. Na północy łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo, najdłuższą tego rodzaju trasą w Polsce, a w Giżycku również z nowymi trasami rowerowymi wokół unikatowego w skali kraju i Europy zabytku, XIX-wiecznej Twierdzy Boyen.
W ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej wytyczono i przygotowano trasę rowerową wraz z jednolitym oznakowaniem oraz wybudowano 18 wystandaryzowanych Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz 9 wież widokowych.
Trasa jest bardzo urozmaicona pod kątem zarówno trudności jak i nawierzchni. Są na niej odcinki szutrowe, leśne, górskie czy utwardzone płaskie. A wszystko wokół jezior, wśród lasów i pól uprawnych, ale też przez miejscowości turystyczne czy przy miejscach historycznych.
Wzdłuż pętli rozlokowane są Miejsca Obsługi Rowerzystów pozwalające na chwilę odpoczynku i dające możliwość skorzystania z toalety czy podładowania baterii. Jest to infrastruktura wypoczynkowa, z wiatami, dostępem do prądu czy stojakami rowerowymi. Każde z tych miejsc może stanowić punkt wypadowy do najbliższych, lokalnych atrakcji. Podobne funkcje pełnią też wieże widokowe – wyróżnia je jednak funkcja podstawowa – są miejscami idealnymi do obserwacji okolicznej przyrody z „wyższego poziomu”.
- Dla partnerów inwestycja stanowi przede wszystkim wzmocnienie ich atrakcyjności turystycznej. Nowe i ustandaryzowane trasy są bardziej atrakcyjne z kilku powodów. Są ze sobą powiązane – można z niej korzystać w dowolnej konstelacji czy kolejności, ale przede wszystkim są bezpieczniejsze. Ruch rowerowy wyprowadzany jest z dróg publicznych na dedykowane odcinki – informuje Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. - Cała trasa jest tak wytyczona, aby turysta rowerowy mógł korzystać też z innych atrakcji – przepłynąć się statkiem, odwiedzić historyczne twierdze czy posmakować specjałów lokalnej kuchni.
Poza atrakcyjnością turystyczną istotny jest też element dbałości o środowisko przyrodnicze stanowiące podstawę lokalnej gospodarki.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
- od Guzianki do Galindii trasa wiedzie środkiem Bełdan
- .....
i wiele innych niezgodności z rzeczywistością czy to lenistwo czy niechlujność ?