Nic tak nie zakłóci nam udanego wypoczynku na łonie przyrody na Mazurach jak uciążliwe brzęczenie komarów. Atakują nas nie tylko wieczorami, ale również podczas spędzania czasu w lesie czy nad wodą. Warto też wiedzieć, że komary są jednymi z najbardziej niebezpiecznych zwierząt na świecie. Ich ukłucia mogą przenosić wiele groźnych chorób. Na szczęście są sprawdzone i skuteczne sposoby, jak sobie z nimi radzić.
Najbardziej znaną i rozpowszechnioną chorobą przenoszoną przez komary jest malaria. Jest to choroba pasożytnicza, wywoływana przez pierwotniaki z rodzaju Plasmodium, które zarażają czerwone krwinki. Objawy malarii to gorączka, dreszcze, bóle głowy, nudności, wymioty i anemia. Malaria może być śmiertelna, jeśli nie zostanie leczona odpowiednio i szybko. Szacuje się, że rocznie malaria zabija około 400 tysięcy ludzi, głównie w Afryce Subsaharyjskiej. Aby zapobiec malarii, należy stosować środki odstraszające komary, nosić ubrania zakrywające skórę, a w rejonach endemicznych przyjmować leki profilaktyczne.
Inną częstą chorobą przenoszoną przez komary jest denga. Jest to choroba wirusowa, wywoływana przez cztery typy wirusa dengi, które zarażają limfocyty. Objawy dengi to wysoka gorączka, silne bóle głowy, stawów i mięśni, wysypka i krwawienia z nosa lub dziąseł. Dengę nazywa się czasem "chorobą kościstego łamania", ze względu na ból kości. Dengę można leczyć objawowo, podając płyny i leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Nie ma szczepionki ani leku specyficznego na dengę. Dengę można zapobiegać podobnie jak malarii, stosując środki odstraszające komary i ubierając się odpowiednio.
Jeszcze inną chorobą przenoszoną przez komary jest żółta febra. Jest to również choroba wirusowa, wywoływana przez wirus żółtej febry, który zaraża wątrobę i inne narządy. Objawy żółtej febry to gorączka, bóle głowy i mięśni, nudności, wymioty i żółtaczka (żółte zabarwienie skóry i oczu). Żółta febra może być bardzo ciężka i prowadzić do uszkodzenia wątroby, nerek i serca, a nawet śmierci. Żółta febra występuje głównie w Afryce i Ameryce Południowej. Aby zapobiec żółtej febrze, należy zaszczepić się przeciwko niej przed podróżą do rejonów ryzyka. Szczepionka jest skuteczna i bezpieczna.
To tylko niektóre z chorób przenoszonych przez komary. Istnieją też inne, takie jak chikungunya, zika, zachodni nil czy japońskie zapalenie mózgu. Wszystkie te choroby mogą być poważne i niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi. Dlatego warto chronić się przed komarami i unikać ich ukłucia. Pamiętajmy też o zwalczaniu komarów poprzez usuwanie miejsc lęgowych (stojąca woda), stosowanie siatek na oknach i drzwiach oraz używanie środków chemicznych lub biologicznych.
Przede wszystkim nie ma takiego miejsca na łonie natury na Mazurach, gdzie możemy uniknąć spotkania z komarami. W upalne lato te owady znajdują się praktycznie wszędzie, a na pewno spotkamy je w lesie czy nawet w niewielkich skupiskach drzew czy krzewów. Komary to powszechne zjawisko i każdy, kto na Mazurach bywał o tym dobrze wie.
Komary na nas polują i doskonale nas wyczuwają. Nie schowamy się przed nimi, ponieważ te owady wabi do nas kwas mlekowy i amoniak zawarty w naszym pocie oraz wydychany przez nas dwutlenek węgla.
Najlepiej więc stosować środki, które komary odstraszą od nas.
My na Mazurach korzystaliśmy często z preparatów firmy Mugga – naprawdę możemy je Wam polecić, jeśli chcecie spokojnie, bez komarów i kleszczy spędzić udany czas wolny na Mazurach.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!