Kanał Węgorzewski przechodzi prace modernizacyjne. Jednocześnie trwają jeszcze prace na rzece Węgorapie. Jednak wszystko wskazuje na to, że obie trasy wodne na Mazurach będą żeglowne w tym sezonie turystycznym.
Prace na Kanale Węgorzewskim zakładały przywrócenie odpowiednich parametrów technicznych, niezbędnych głębokości nawigacyjnych oraz zapewnienie drożności tej trasy wodnej.
Kanał Węgorzewski jest kanałem żeglownym na szlaku głównym Pisz - Węgorzewo w systemie Wielkich Jezior Mazurskich. Jego długość to 920 m.
Prace modernizacyjne polegały na rozbiórce zniszczonych umocnień brzegowych i wykonaniu nowego umocnienia brzegów kanału. Oczyszczone i udrożnione zostało także koryto kanału.
Prace odmuleniowe zostały wykonane do głębokości 1,6 m. Koszt remontu Kanału Węgorzewskiego to blisko 21 mln zł.
Prace trwają jeszcze na rzece Węgorapie. Za blisko 22 mln zł rozebrano i wykonano nowe umocnienia brzegowe, a także odbudowana kamienna kierownica (główka wejściowa na lewym brzegu rzeki Węgorapy z jeziora Mamry) i istniejący narzut kamienny.
- Celem inwestycji jest zabezpieczenie brzegów rzeki Węgorapy przed rozmywaniem spowodowanym zarówno przez naturalne procesy powodujące erozję brzegu, ale także jednostki pływające – informują Wody Polskie.
Oba zadania realizowane są w ramach III - ostatniego etapu projektu pod nazwą "Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I”/ Etap III - remont śluzy "Guzianka I", remont śluzy i jazu w Karwiku, jazu w Kwiku, udrożnienie szlaku wodnego WJM poprzez prace hydrotechniczne przy kanałach i ich połączeniach z jeziorami, przebudowa i umocnienie 3 kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowa nabrzeża jezior: Mikołajskie i Niegocin.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
rozumiem argumenty za z ale jak dla mnie kompletnie stracił urok :(