Jacht, żaglówka, łódź motorowa, a także skuter, czy nawet mały bączek. Dla miłośników wodnych akwenów nierzadko stanowią marzenie, które niestety często trudno jest zrealizować. Niskie zarobki, wysokie ceny, a także masę innych, nieprzewidzianych wydatków skutecznie uniemożliwiają nam odłożenie odpowiedniej sumy. Sumy, która pozwoli na realizację swoich mniej lub bardziej wyartykułowanych potrzeb. Na szczęście z pomocą przychodzą instytucje finansowe, które ułatwią nam zakup upragnionej łajby. Jednak wybór odpowiedniego źródła finansowania nie należy do najłatwiejszych. Pomijając obawy przed nadmiernym zadłużeniem, trudno jest zorientować się w szerokiej ofercie firm finansowych. Jakie mamy opcje?
Niezależnie od tego, co jest naszym celem – piękny, nowoczesny jacht, sportowy katamaran, czy łódź wędkarska musimy mierzyć siły na zamiary. Zakup jednostki pływającej to nie jednorazowy wydatek. O każdą łódź, trzeba zadbać, odpowiednią ją zabezpieczać, wyposażyć, zadokować, czy ubezpieczyć. Nawet jeśli zdobędziemy odpowiednie środki na jej sfinansowanie, koniecznie musimy mieć zasoby, by o nią dbać. Kupno każdego rodzaju łodzi wiąże się zatem z permanentnymi wydatkami. Bardzo często, tak jak w przypadku samochodów wysokość wydatków na eksploatację i ewentualne naprawy związane są z rodzajem, marką, czy rocznikiem zakupionego dobra. Te koszty również musimy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie. Jaki mamy wybór?
Tak naprawdę opcji pozyskania środków na zakup łodzi mamy kilka, choć nie da się ukryć, że zdecydowanie trudniej pozyskać środki na zakup łodzi, niż pojazdu.
Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem finansowym, które mogą oferować jedynie banki. Kredyt ten umożliwia zakup nie tylko samochodów osobowych, ale także dostawczych, samochodów specjalnych, motocykli i quadów. To jednak nie wszystko, wiele banków – choć nie wszystkie, umożliwiają zakup jachtów, łodzi motorowych, skuterów wodnych i innych jednostek pływających. Cechą charakterystyczną kredytu samochodowego jest jego celowość. Bank udzieli finansowania jedynie na z góry określony pojazd, czy jednostkę. Nie jest to zatem rozwiązanie tak dogodne, jak kredyt gotówkowy. W przypadku kredytu na samochód należy we wniosku kredytowym wskazać, na jaki pojazd lub łódź chcemy przeznaczyć otrzymane pieniądze. W związku z tym wyboru finansowanej jednostki należy dokonać przed złożeniem zapytania do banku. We wniosku należy podać markę, model, rocznik i jeśli został nadany to również indywidualny numer identyfikacyjny (INI), a także inne dane. Co więcej, bank nie wykona przelewu środków na konto bankowe kredytobiorcy, lecz sprzedawcy. Stąd konieczne jest posiadanie np. umowy przedwstępnej lub faktury proforma.
Należy podkreślić, że kredyt na samochód jest dość atrakcyjny pod względem ceny ze względu na konieczność ustanowienia zabezpieczenia w postaci finansowanego dobra. Innymi słowy, bank do momentu spłaty zobowiązania jest właścicielem finansowanej łodzi. Inną formą stosowanego zabezpieczenia jest w przypadku samochodów Autocasco, a w przypadku łodzi analogiczne ubezpieczenie.
Tradycyjny kredyt na samochód można spłacać w różnych konfiguracjach. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest spłata kredytu w miesięcznych ratach. Możliwa jest również spłata zobowiązania w formie 50/50. Oznacza to, że konieczne jest posiadanie wkładu własnego np. w wysokości 50 procent finansowanego zakupu. Drugą część (50 procent) należy spłacić na w ostatnim miesiącu umowy. Umowa zawierana jest najczęściej na kilka lat. Jeszcze inną formą spłaty jest rata balonowa. W tym przypadku również wymagane jest posiadanie wkładu własnego. Przez okres trwania umowy kredytobiorca spłaca jedynie część odsetkową raty, a w ostatnim miesiącu dokonuje spłaty całego kapitału wraz z pozostałymi odsetkami. Kredyt 50/50 i kredyt z ratą balonową wymaga zatem sporej samodyscypliny od kredytobiorcy.
Poszukując dogodnego źródła finansowania, należy wziąć pod uwagę również kredyt gotówkowy. Zobowiązanie to nie wymaga przedstawienia dokumentów związanych z finansowaną jednostką. Bank przelewa wnioskowaną kwotę na konto kredytobiorcy. W związku z tym, łódź, jacht bądź skuter może kupić za gotówkę w dowolnym momencie. Banku nie interesuje, na co kredytobiorca przeznacza otrzymane środki. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to droższy wybór finansowania. W związku z tym, że kredyt nie jest objęty zastawem, bank ponosi większe ryzyko. To z kolei przyczynia się na wyższe oprocentowanie. Kredyt gotówkowy spłaca się w ratach, a okres kredytowania uzależniony jest od kwoty kredytu i indywidualnych ustaleń pomiędzy bankiem i kredytobiorcą. Więcej o kredytach i pożyczkach można przeczytać na stronie internetowej lendup.pl.
Leasing samochodowy jest coraz popularniejszą formą finansowania. Chętnie korzystają z niego firmy, coraz większą popularnością cieszy się także u osób fizycznych. Ku uciesze fanów wodnych atrakcji coraz więcej firm oferuje także leasing na jachty i łodzie motorowe. Co więcej, leasing można wykorzystać przy łodziach nowych i używanych. Pozwala to na większe możliwości wyboru odpowiedniej jednostki dla siebie. Leasingowaną łódź można wykupić lub zwrócić z końcem trwania umowy.
Niezależnie od tego, jaką wybierze się formę finansowania, należy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Im wyższa kwota kredyt, tym wyższymi dochodami musi się wykazać wnioskodawca. Przeważnie konieczne jest udowodnienie swoich dochodów w postaci zaświadczenia o zatrudnieniu i zarobkach lub wyciągiem z rachunku bankowego. Ponadto zarówno banki, jak i firmy leasingowe sprawdzają historię kredytową wnioskodawców w bazach informacji kredytowej i bazach dłużników. Osoby z negatywną historią spłaty poprzednich zobowiązań nie będą mogły liczyć na przychylną decyzję banku lub leasingodawcy.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!