Szlak wodny z Węgorzewa na jezioro Mamry, choć krótki, zachwyca bogactwem przyrody. Wypływając z portu w mieście, przemierzamy pięknie położony Kanał Węgorzewski, wzdłuż którego rozciąga się ścieżka pieszo-rowerowa, mijamy plażę miejską i molo, i jesteśmy na Mamrach.
Malowniczo położony Kanał Węgorzewski o długości 920 metrów łączy przystań w Węgorzewie z jeziorem Mamry. Kursują po nim jachty, jak również statki Żeglugi Mazurskiej (często można tu także spotkać kajaki). Kanał powstał po to, aby skrócić odcinek wodny łączący jezioro Mamry z portem w Węgorzewie. Kręta rzeka Węgorapa była bowiem zbyt trudna w żegludze (oficjalnie odcinkiem który omija kanał pływanie jest zabronione).
Wzdłuż kanału ciągnie się ścieżka pieszo-rowerowa, która stanowi część Pętli Węgorzewskiej. Jest to ulubione miejsce spacerów mieszkańców i turystów, ponieważ umożliwia podziwianie widoków przyrody oraz płynące kanałem statki i jachty. Przy kanale i na wyspie (która powstała między zakolami rzeki Węgorapy a Kanałem Węgorzewskim) zbiera się liczne ptactwo. Często spotkać można tu również żerujące przy brzegach bobry. Obok znajduje się bowiem obszar chroniony Natura 2000. Można więc przy tym obiekcie zobaczyć czaplę siwą, perkozy rdzawoszyje, bąki, nurogęsi, żurawie czy kanie. Wszystko to tworzy piękny krajobraz tzw. węgorzewskiej "Bramy Mazur".
Przy kanale organizowane są również zawody wędkarskie. Tamtejsze wody obfitują w okonie, płocie i leszcze.
Do roku 2020 Kanał Węgorzewski i koryto rzeki Węgorapy mają być pogłębione, a brzegi znacznie wzmocnione.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.