We wsi Nakomiady, 10 kilometrów od Kętrzyna znajduje się miejsce niezwykłe, które koniecznie trzeba odwiedzić a może nawet zostać na kilka dni by poczuć klimat dawnego dworu na Mazurach. Od wieków prezentuje się tu okazale zespół pałacowy z ogrodem. W nim funkcjonuje znana w Polsce manufaktura rękodzieła, gdzie wyrabiane są – wzorowane na oryginałach – piece kaflowe.
Obecna wieś Nakomiady była zasiedlona już przez Prusów. Później powstała osada oraz krzyżacki zamek. W XVII wieku ulokowała się tu okazała siedziba rodu von Hoverbeck. Pałac był wielokrotnie przebudowywany i w końcu osiągnął styl barokowy z elementami klasycystycznymi. W takim stylu jest cały czas modernizowany.
W 1704 roku powstała w Nakomiadach manufaktura ceramiczna, gdzie z miejscowych pokładów gliny wyrabiano i wypalano cegły na potrzeby rozbudowy budowli.
Zespół pałacowy przetrwał czasy obu wojen, jednak został zdewastowany w XX wieku. Jego odbudowa rozpoczęła się w 1998 r. przez prywatnych właścicieli i trwa do dziś.
Całość składa się z budynku pałacu głównego oraz aktualnie 180 ha terenu go otaczającego (przed wojną cały majątek miał powierzchnię 692 ha), na którym znajduje się park krajobrazowy, ogrody warzywne oraz liczne zabudowania folwarczno-gospodarcze.
Pałac wraz z najbliższymi zabudowaniami i parkiem położony jest na wzniesieniu, które jest pozostałością po średniowiecznej krzyżackiej warowni Fliehburg.
Obecni właściciele obiektu chcąc odtworzyć wnętrza w ich historycznym kształcie, uruchomili manufakturę. Sami ręcznie wykonali 24 piece kaflowe. Jak się okazało, stało się to ich sposobem na życie. Kontynuują więc tradycje manufaktury za 1704 r.
Utworzony zakład zatrudnia mieszkańców okolicy. Wykonuje się tu tzw. piece gdańskie i elbląskie z licznymi ręcznie malowanymi zdobieniami wzorowanymi na modnych ówcześnie holenderskich fajansach. Oprócz tego powstają również na zamówienie portale kominkowe, systemy grzewcze oraz drobna ceramika użytkowa.
Wszystkie wykonywane w manufakturze piece są replikami egzemplarzy znajdujących się w pałacach i dworach dawnych Prus Wschodnich czy Pomorza.
Znajdują się wśród nich m.in. dwa piece z domu Uphagena w Gdańsku, z pałaców w Nakomiadach, Bęsi czy Grazymach oraz piec wiejski ze skansenu w Olsztynku.
Poza replikami pieców w oryginalnych, dużych rozmiarach oraz pieców produkowanych na indywidualne zamówienie, manufaktura wytwarza również małe, pełniące funkcję świecznika piece, które stają się kulturalną pamiątką z Mazur.
Warto wiedzieć, że manufaktura w Nakomiadach jest jedynym zakładem ręcznie produkującym kafle i piece według dawnych sposobów w Polsce.
W obiekcie można wynająć pokoje wraz z posiłkami oraz zwiedzać zespół pałacowo-parkowy. Pałac Nakomiady należy do grupy „Hotele Historyczne Polska”
Z pałacem wiążą się również legendy o tajemniczych podziemnych przejściach, ukrytych piwnicach czy duchach dawnych mieszkańców. Może podczas pobytu w Nakomiadach, śpiąc w jednej z pałacowych komnat spotkacie jednego z nich?
zdjęcia pochodzą ze strony Manufaktura Pałac Nakomiady na facebooku.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!