W tym roku Marcinkowo – mazurska wieś, obchodzi swoje 600-lecie powstania. Z tej okazji przygotowano ciekawy program wydarzeń kulturalnych związanych z historią miejscowości.
Wieś lokowali przed 1422 r. Krzyżacy jako czynszową. W początkowym okresie funkcjonowania Marcinkowa istniał tu młyn, należący do Zakonu. W okresie wojny trzynastoletniej (1454 -1466) wieś została całkowicie wyludniona. Ponowne lokowanie miejscowości nastąpiło w XVI w.
Wojciech Kętrzński uważał, że w pierwszym stuleci istnienia Marcinkowa mieszkali tu zarówno Niemcy, jak i Polacy, a w XVII w. już jedynie Polacy. W XVII w. we wsi funkcjonował folwark oraz owczarnia. W folwarku książęcym na 12 włókach szarwark odrabiało 50 chłopów z sąsiednich miejscowości. Ponadto w XVII w. w Marcinkowie istniała straż leśna, która podległa władzy Krutyni.
W XVIII w. powstała szkoła, w której nauczano po polsku. Pierwszym nauczycielem był Andrzej Olszewski. W XIX w. we wsi utworzono bity trakt, łączący Mrągowo z Olsztynem. W tym samym czasie liczba mieszkańców sukcesywnie rosła. Na początku XX w. folwark funkcjonujący we wsi należał do dworu w Szestnie.
Przedstawiamy program wydarzeń związanych z rocznicą 600-lecia powstania Marcinkowa.
"Marcinkowo na starej fotografii" - stała wystawa plenerowa mieszkańców Marcinkowa, zabudowy wsi, znanych miejsc i krajobrazów.
Konkurs fotograficzny "Marcinkowo współcześnie".
Pomalowanie dwóch przystanków we wzory mazurskie oraz umieszczenie napisu upamiętniającego obchody 600-lecia Marcinkowa.
Uporządkowanie i ustawienie tablicy informacyjnej przy zabytkowym cmentarzu ewangelickim w centrum wsi.
Wydanie folderu-broszury "Marcinkowo dawniej i dziś".
VII Palinocka, czyli Noc Świętojańska po mazursku - 24.06.2022 r.
Podsumowanie obchodów w dniu 17.09.2022 - impreza plenerowa w Marcinkowie.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!