Do sezonu żeglugowego na mazurskich jeziorach coraz bliżej. Warto więc gorąco podziękować ratownikom wodnym za ich akcję. Rozpoczęli bowiem już znakowanie miejsc niebezpiecznych na akwenach.
- Jak co roku przed sezonem wypływamy na wodę z ważnym zadaniem. Otóż od kilku dni jednostki Wody Polskie z Giżycka sukcesywnie przemierzają kilometry po naszych jeziorach rozstawiając boje szlakowe. Wytyczając tym drogę wodną prowadzącą z Południa od miejscowości Pisz, aż do najdalszego krańca na Północy w miejscowości Węgorzewo. My dzięki długoletniej współpracy z Oddziałem Wód Polskich w Giżycku korzystamy z tego czasu aby oznaczyć miejsca niebezpieczne na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Każda większa mielizna jest oznaczona bojami kardynalnymi systemu IALA – informuje Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Jak dodają mazurscy ratownicy, tak wyglądać będzie ich praca przez kilka najbliższych dni.
- Możemy śmiało powiedzieć, że czuć już zbliżający się sezon. A my nie możemy się doczekać – wskazują.
Aby odpowiednio oznakować szlaki żeglugowe na Wielkich Jeziorach Mazurskich trzeba ustawić około 450 boi oraz 85 znaków brzegowych. Szlak żeglugowy ustawia się na jeziorach, by żeglarze wiedzieli, którędy bezpiecznie mogą żeglować – chodzi m.in. o bezpieczną głębokość na szlaku, o oznakowanie znajdujących się pod wodą przeszkód (w przypadku Mazur są to najczęściej ogromne kamienie).
Główny szlak żeglowny na Mazurach to trasa wodna Pisz - Węgorzewo o długości 86,6 km. Zaczyna się on od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś w Piszu i kończy się przy jazie "Zamek" na rzece Węgorapie w Węgorzewie.
Od szlaku głównego jest ustawionych 5 szlaków bocznych, które są znakowane jednostronnie.
Są to: szlak na jeziorze Śniardwy do Okartowa; szlak na jeziorze Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jeziora Nidzkiego; szlak w kierunku miasta Ryn (jezioro Ryńskie); szlak z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez kanał Niegociński i jezioro Tajty, kanał Piękna Góra; szlak z jeziora Mamry do miejscowości Ogonki na jeziorze Święcajty.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Oczywiście bardzo dziękuję za waszą pracę i życze spokojnego sezonu żeglarskiego.
Mysle ze jednorazowo symboliczne 10 zł od każdego turysty na WJM przeznaczone dla ratownictwa nie jest zbyt duzym obciążeniem dla kasy urlopowej, wiedząc że trafi tam gdzie jest naprawdę potrzebne.
Dziękuję i pozdrawiam