Dwie wieże widokowe oraz miejsce obsługi rowerzystów powstaną w Mrągowie, w ramach tworzenia Mazurskiej Pętli Rowerowej. Prace mają rozpocząć się jak tylko pozwolą na to warunki pogodowe. Plac budowy został już przekazany inwestorowi.
W ramach inwestycji, na plaży miejskiej przy os. Grunwaldzkim, zostanie wybudowane Miejsce Obsługi Rowerów, składające się z dwóch wiat. W jednej z nich będą zainstalowane stoliki, ławki, a także stojaki na rowery. W drugiej przewidziano zaplecze sanitarne.
Przy MOR stanie także wieża widokowa o wysokości prawie 11,5 metra, o zadaszonej konstrukcji ze stali i drewna. Wieża będzie miała po trzy platformy widokowe, z których najwyższa stanowić ma główny punkt widokowy.
Identyczna wieża powstanie również na os. Mazurskim, przy Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.
Plac budowy pod realizację inwestycji MOR i dwóch wież widokowych został przekazany 23 lutego 2021 r. Protokół przekazania podpisali: zastępca burmistrza Mrągowa - Tadeusz Łapka, przedstawiciel Stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich - Jarosław Pesta i wykonawca inwestycji - Michał Głodowski (właściciel firmy Drogbud z Kiwit).
Inwestycja ma rozpocząć się w momencie, gdy pozwolą na to warunki pogodowe. Jej realizacja potrwa do końca listopada 2021 roku. Koszt to ponad 1,3 mln zł.
Na terenie Mrągowa, Mazurska Pętla Rowerowa rozpocznie swój przebieg od strony Mikołajek, przy zjeździe z DK 16 w drogę gruntową wzdłuż jeziora Sutapie Małe, następnie ul. Wojska Polskiego do wyznaczonego szlaku w ul. Kolejowej aż do ul. Olsztyńskiej. Następnie wzdłuż torów kolejowych w stronę os. Mazurskiego. Kolejnym odcinkiem trasy jest ul. Rynkowa w kierunku ul. Okulickiego, a następnie ul. Giżycka do zjazdu na Miasteczko Mrongoville. Z Miasteczka trasa będzie biegła w stronę ul. Młynowej i dalej w stronę miejscowości Popowo Salęckie.
Jadąc ul. Wojska Polskiego będziemy mieli możliwość zjazdu z głównej trasy i poruszania się promenadą wzdłuż brzegu jeziora Czos, poprzez zaprojektowany odcinek ścieżki rowerowej przebiegający przez tzw. „Kanał prezesa” nad którym zostanie wybudowana kładka zapewniająca zarówno dwustronny ruch rowerowy jak i wydzieloną część dla pieszych. Powrót na główną trasę będzie możliwy przy ul. Giżyckiej.
W założeniach ma to być 301 kilometrów głównego szlaku rowerowego wokół Wielkich Jezior Mazurskich oraz kolejnych 500 km w ramach około 20 lokalnych tras rowerowych. Dodatkowo całość Pętli ma zostać jednolicie oznakowana, wyposażona w miejsca do odpoczynku, miejsca widokowe czy wypożyczalnie sprzętu. Jednym z założeń projektu jest również stworzenie jednolitego systemu informacji turystycznej oraz jednolitej promocji szlaku. Rowerowy unikat ma powstać do końca 2023 roku.
W realizację projektu zaangażowanych jest łącznie 28 partnerów, w tym wszystkie gminy i powiaty - członkowie Stowarzyszenia WJM 2020, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictwa z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Szacowana wartość inwestycji to 80 mln zł.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.