Jak informuje Urząd Miejski w Mrągowie, w ramach budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej powstały w tym mieście na Mazurach dwie wieże widokowe, a na terenie gminy Mrągowo kolejna. Jak wyglądają pozostałe inwestycje na tym terenie?
Na terenie Mrągowa znajdują się już dwie wieże widokowe. Dodatkowo na terenie gminy Mrągowo, na Górze Czterech Wiatrów znajduje się trzecia wieża. Wybudowano tam również wiatę wypoczynkową.
Wysokość każdej to 11,5 m. Konstrukcja jest zadaszona i wykonano ją ze stali i drewna. Składa się z trzech platform widokowych.
Na osiedlu Grunwaldzkim, na plaży oprócz wieży widokowej zlokalizowano Miejsce Obsługi Rowerzystów. Natomiast na osiedlu Mazurskim, przy Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji mieści się druga wieża widokowa.
- Nowe ścieżki powstaną w ciągu ul. Kolejowej od skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego do skrzyżowania z ul. Marii Curie-Skłodowskiej (1200 metrów) oraz w ciągu ul. Generała Leopolda Okulickiego i Giżyckiej z połączeniem z istniejącą ścieżką rowerową prowadzącą do miasteczka Mrongoville (1300 metrów) - powiedział burmistrz Mrągowa, Stanisław Bułajewski.
Na terenie Miasta Mrągowo, Mazurska Pętla Rowerowa rozpocznie swój przebieg od strony Mikołajek, przy zjeździe z DK 16 w drogę gruntową wzdłuż jeziora Sutapie Małe, następnie ul. Wojska Polskiego do wyznaczonego szlaku w ul. Kolejowej aż do ul. Olsztyńskiej. Następnie wzdłuż torów kolejowych w stronę os. Mazurskiego.
Kolejnym odcinkiem trasy jest ul. Rynkowa w kierunku ul. Okulickiego, a następnie ul. Giżycka do zjazdu na Miasteczko Mrongoville. Z Miasteczka trasa będzie biegła w stronę ul. Młynowej i dalej w stronę miejscowości Popowo Salęckie.
Jadąc ul. Wojska Polskiego będziemy mieli możliwość zjazdu z głównej trasy i poruszania się promenadą wzdłuż brzegu jeziora Czos, poprzez zaprojektowany odcinek ścieżki rowerowej przebiegający przez tzw. „Kanał prezesa” nad którym zostanie wybudowana kładka zapewniająca zarówno dwustronny ruch rowerowy jak i wydzieloną część dla pieszych. Powrót na główną trasę będzie możliwy przy ul. Giżyckiej.
Mazurska Pętla Rowerowa to ponad 300 km trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów: wiaty, zadaszenia, sanitariaty oraz tereny przystosowane do wypoczynku. Dodatkową atrakcją jest dziewięć wież widokowych. Na północy Mazurska Pętla Rowerowa łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo.
Przebieg trasy Mazurskiej Pętli Rowerowej oparty został o oś Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, unikatu na skalę europejską ze względu na jeden z najdłuższych systemów jezior i kanałów.
Zakładany przebieg szlaku głównego oparty został o oś Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez miejscowości: Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze – Pierkunowo – Giżycko – Wilkasy – Kanał Kula – Rydzewo – Cierzpięty – Okartowo – Nowe Guty – Kwik – Zdory –Jeglin – Imionek – Maldanin – Pisz – Wąglik – Mały Wiartel – Wiartel – Krzyże – Ruciane Nida – Iznota – Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka – Notyst – Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn – Sterławki Małe – Doba – Radzieje – Przystań/Mamerki – Węgorzewo.
W realizację projektu zaangażowanych jest łącznie 28 partnerów, w tym wszystkie gminy i powiaty - członkowie Stowarzyszenia WJM 2020, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictwa z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Szacowana wartość inwestycji to 80 mln zł.
Realizacja Mazurskiej Pętli Rowerowej potrwa do 2023 roku, lecz już dziś można korzystać z wielu odcinków trasy.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!