W ramach budowy Mazurskiej Pętli Rowerowej powstały w Mrągowie dwie wieże widokowe i Miejsce Obsługi Rowerzystów. Dodatkowo na Górze Czterech Wiatrów znajduje się trzecia wieża. Inwestycje zrealizowano również w gminie Ruciane-Nida.
Mazurska Pętla Rowerowa rośnie w oczach i już wkrótce będzie niezwykłą atrakcją turystyczną regionu.
Jak informuje Urząd Miejski w Mrągowie, na terenie tej mazurskiej gminy wykonano już ważne inwestycje związane z projektem.
Miejsce Obsługi Rowerzystów w Mrągowie
Na os. Grunwaldzkim, na plaży zlokalizowano Miejsce Obsługi Rowerzystów, które umożliwia organizację postojów. Składa się z dwóch wiat. W jednej z nich zainstalowano stoliki, ławki, a także stojaki na rowery. W drugiej znajduje się zaplecze sanitarne. Przy Miejscu Obsługi Rowerzystów znajduje się wieża widokowa, której wysokość to prawie 11,5 m. Konstrukcja jest zadaszona i wykonano ją ze stali i drewna. Składa się z trzech platform widokowych.
Wieże widokowe w Mrągowie w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej
Na terenie Mrągowa znajdują się dwie wieże widokowe. Wysokość każdej to 11,5 m. Konstrukcja jest zadaszona i wykonano ją ze stali i drewna. Składa się z trzech platform widokowych.
Na os. Grunwaldzkim, na plaży oprócz wieży widokowej zlokalizowano Miejsce Obsługi Rowerzystów.
Na os. Mazurskim, przy Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji mieści się druga wieża widokowa.
Kolejne inwestycje związane z Mazurską Pętlą Rowerową pojawiły się w gminie Ruciane-Nida.
Ukończono już dwa Miejska Obsługi Rowerzystów w miejscowościach Ruciane-Nida i Karwica. Wszystkie wyposażone są w zadaszenie, miejsca parkingowe dla rowerów, toalety, dostęp do prądu, ławki ze stołami, kosze na śmieci.
W miejscowości Krzyże wybudowano natomiast wieżę widokową z panoramą jeziora Nidzkiego.
fot. Mazurska Pętla Rowerowa/facebook
Mazurska Pętla Rowerowa to projekt nadzorowany przez Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. W założeniach ma to być 301 kilometrów głównego szlaku rowerowego wokół Wielkich Jezior Mazurskich oraz kolejnych 500 km w ramach około 20 lokalnych tras rowerowych.
Dodatkowo całość Pętli ma zostać jednolicie oznakowana, wyposażona w miejsca do odpoczynku, miejsca widokowe czy wypożyczalnie sprzętu. Jednym z założeń projektu jest również stworzenie jednolitego systemu informacji turystycznej oraz jednolitej promocji szlaku.
Realizacja Mazurskiej Pętli Rowerowej potrwa do 2023 roku, lecz już dziś można korzystać z wielu odcinków trasy.
Zakładany przebieg szlaku głównego oparty został o oś Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich przez miejscowości: Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze – Pierkunowo – Giżycko – Wilkasy – Kanał Kula – Rydzewo – Cierzpięty – Okartowo – Nowe Guty – Kwik – Zdory –Jeglin – Imionek – Maldanin – Pisz – Wąglik – Mały Wiartel – Wiartel – Krzyże – Ruciane Nida – Iznota – Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka – Notyst – Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn – Sterławki Małe – Doba – Radzieje – Przystań/Mamerki – Węgorzewo.
W realizację projektu zaangażowanych jest łącznie 28 partnerów, w tym wszystkie gminy i powiaty - członkowie Stowarzyszenia WJM 2020, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz Nadleśnictwa z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Szacowana wartość inwestycji to 80 mln zł.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.