W kolejnej edycji plebiscytu "Cuda Polski", organizowany przez National Geographic Traveler znalazły się trzy miejsca z województwa warmińsko-mazurskiego. Jednym z nich jest Mazurska Pętla Rowerowa.
Głosowanie w tegorocznej edycji plebiscytu Cuda Polski oficjalnie rozpoczęte. Podobnie jak w latach minionych, także i teraz, zwycięzcę z każdego województwa wyłonią czytelnicy magazynu „National Geographic Traveler” i użytkownicy serwisu national-geographic.pl.
- W ubiegłym roku w naszym plebiscycie wzięło udział ponad 120 tys. osób. To pokazuje, jak bliskie sercom Polek i Polaków są mniej znane miejsca w Polsce. Wierzymy, że w tym roku – wraz z 48 nowymi kandydatami na nowe cuda Polski – zachęcimy jeszcze więcej osób nie tylko do poparcia pereł swojego regionu, ale również do odwiedzenia mniej sobie znanych części naszego kraju - mówi Łukasz Załuski, redaktor naczelny „National Geographic Polska”.
Z województwa warmińsko-mazurskiego nominowano Lidzbark Warmiński, Mazurską Pętlę Rowerową oraz Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kortosfera w Olsztynie.
„Mazurska Pętla Rowerowa jako "nowy, ustandaryzowany produkt turystyczny wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Wytyczono i przygotowano 310 km pętli rowerowej o urozmaiconej nawierzchni – od dróg leśnych, szutrów wśród pól do bezpiecznych wydzielonych ścieżek wzdłuż dróg. Pętla została także jednolicie oznakowana oraz wyposażona w tablice informacyjne pokazujące całą trasę oraz najciekawsze atrakcje najbliżej aktualnego przystanku” – czytamy na stronie konkursu.
Rok temu, równych sobie nie miała Gołdap, która wygrała plebiscyt Cuda Roku na Warmii i Mazurach.
Zakończenie głosowania zaplanowane jest na 5 czerwca, a wyniki plebiscytu internauci poznają już 10 czerwca.
Mazurska Pętla to 300 km malowniczej trasy rowerowej wraz z infrastrukturą wspierającą rowerzystów. Na północy łączy się ze Wschodnim Szlakiem Green Velo, najdłuższą tego rodzaju trasą w Polsce, a w Giżycku również z nowymi trasami rowerowymi wokół unikatowego w skali kraju i Europy zabytku, XIX-wiecznej Twierdzy Boyen.
W ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej wytyczono i przygotowano trasę rowerową wraz z jednolitym oznakowaniem oraz wybudowano 18 wystandaryzowanych Miejsc Obsługi Rowerzystów oraz 9 wież widokowych.
Trasa jest bardzo urozmaicona pod kątem zarówno trudności jak i nawierzchni. Są na niej odcinki szutrowe, leśne, górskie czy utwardzone płaskie. A wszystko wokół jezior, wśród lasów i pól uprawnych, ale też przez miejscowości turystyczne czy przy miejscach historycznych.
Wzdłuż pętli rozlokowane są Miejsca Obsługi Rowerzystów pozwalające na chwilę odpoczynku i dające możliwość skorzystania z toalety czy podładowania baterii. Jest to infrastruktura wypoczynkowa, z wiatami, dostępem do prądu czy stojakami rowerowymi. Każde z tych miejsc może stanowić punkt wypadowy do najbliższych, lokalnych atrakcji. Podobne funkcje pełnią też wieże widokowe – wyróżnia je jednak funkcja podstawowa – są miejscami idealnymi do obserwacji okolicznej przyrody z „wyższego poziomu”.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Jedna wielka ściema a nie ścieżka rowerowa. Kupę piachu nawiezionego i rozgarniętego przez spychacz.
I to ma być utwardzenie? na tym odcinku aby go pokonać trzeba zejść z roweru i go pchać po kupie piachu.
To ma być ten cód?