Mazurskie ciekawostki – w tym cyklu krótkich informacji publikowanych na łamach portalu mazury24.eu chcemy Wam jeszcze przed sezonem turystycznym pokazać na Mazurach miejsca nieoczywiste, a jednak ciekawe, do których być może jeszcze nie dotarliście. Zdecydowanie zaś warto jest odwiedzić.
Tym razem zachęcamy Was do odwiedzin Szczytna na Mazurach i zwiedzenia odrestaurowanych pozostałości po zamku krzyżackim. To miejsce wyjątkowe na mazurskiej mapie obiektów historycznych.
Dokładnie 5 czerwca 2021 r. dokonano otwarcia odbudowanego obiektu. Rewitalizacja trwała trzy lata.
Kilkuletnia renowacja pozostałości zamku w Szczytnie obejmowała konserwację i zabezpieczenie istniejących ruin zamku wraz z korektą współczesnych uzupełnień, np. odsłonięcie i zrekonstruowanie studni na dziedzińcu zamkowym oraz bruku lub podobnych cennych elementów wyposażenia zamku.
Powstała sala wystawowa wraz z instalacjami i wyposażeniem. Wybudowano przestrzeń edukacyjno-wystawienniczą, zadaszoną wraz z instalacjami i wyposażeniem (adaptacja dwóch kondygnacji skrzydła północnego na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze wraz z odtworzeniem zejścia do piwnicy oraz uczytelnieniem reliktów sklepień średniowiecznych). Wykonano także przestrzeń wystawienniczą otwartą.
Powstała również kładka piesza oraz fosa (w miejscu fosy wprowadzenie wody jako zbiornika szczelnego wraz z nasadzeniami roślinnymi charakterystycznymi dla środowiska wodnego).
Przeprowadzono również szerokie badania archeologiczne.
Zamek stał się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci. Wieczorami i nocą jest podświetlony, tak by uwidocznić niezwykłe walory obiektu.
- Moja poprzedniczka burmistrz Danuta Górska zainicjowała wraz z radnymi ten pomysł. Otrzymaliśmy na to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Ruiny zamku właściwie trzeba było wydobyć z ziemi, ponieważ po wojnie mury zostały zakopane. Dokonano rewitalizacji i przewrócono funkcje budowli - powiedział burmistrz Krzysztof Mańskowski dodając, że prace wykonano pod nadzorem konserwatorskim we współpracy z archeologami.
Od dnia uroczystego otwarcia obiekt przyciąga wielu turystów i odwiedzających, których w zaledwie 3 miesiące było już ok. 100 tys. To daje średnio ponad 1000 osób na dzień.
Zamek nad jeziorem Domowym Dużym wybudowano w latach 1370–1380. Pełnił różne funkcje – obronną, siedziby starosty książęcego czy rezydencji myśliwskiej. Od połowy XVII wieku zamek zaczął podupadać i został opuszczony.
W latach 1729–1792 systematycznie rozbierano kolejne jego części: wieżę, mury obronne i jedno ze skrzydeł od strony podzamcza. Zamek w takim stanie pozostał do początku XX wieku, kiedy to siedziby w nim znalazły Haimatmuseum, a później Muzeum Mazurskie.
Po przeniesieniu siedziby muzeum do budynku Ratusza, pozostałości zamku ponownie zaczęły niszczeć. W latach 60. XX wieku rozebrano przykrywający je dach, a w latach 1990–1992 mury zabezpieczono w postaci trwałej ruiny.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!