ReklamaA1 - port 69

Mazurskie jeziora zamarzają. Wchodzenie na lód jest niebezpieczne

Bieżące16 grudnia 2022, 9:05Komentarzy: 2
Mazurskie jeziora zamarzają. Wchodzenie na lód jest niebezpieczne
 fot. mazur24.eu

Mazurskie jeziora będą powoli zamarzać przy niskich temperaturach. Mazurska Służba Ratownicza apeluje o ostrożne podchodzenie do wejścia na lód oraz przypomina niezbędne zasady, jakich powinniśmy przestrzegać, jeśli na zamarznięte jeziora będziemy chcieli wejść.

Powłoka lodowa nigdy nie gwarantuje bezpieczeństwa, niezależnie od jej grubości.

W miejscach, gdzie lód jest przykryty śniegiem przyrasta on wolniej, co znacząco zmniejsza jego grubość. Mniejszą grubość lodu spotyka się też w płytszych miejscach, gdzie silniej oddziaływają na niego cieplejsze wody podziemne. Duży wpływ na grubość lodu ma przepływ wody. Na jeziorze Śniardwy występuje prąd o prędkości 30 - 60 m na godzinę wywołany ruchem obrotowym Ziemi a także odpływem wody do jeziora Roś a dalej Pisą, Narwią i Wisłą do Bałtyku.

Cieńszy lód będzie także zawsze pod mostami, ponieważ znajdują się one w przewężeniach, w których występują prądy wodne. Przykładem niebezpiecznego miejsca jest zatoka pomiędzy mostami w Okartowie tzw. Mewka.

Cieńszy lód będzie zawsze w pobliżu występowania źródeł podwodnych. Taka sytuacja ma miejsce zwłaszcza w północnej części jeziora Śniardwy (szczególnie w okolicach Dziubieli), gdzie licznie występują takie źródła. Również w miejscach porośniętych roślinnością podwodną oraz trzciną, butwiejące na dnie szczątki roślin wytwarzają gazy, które wypierają cieplejszą wodę ku górze. Miejsca, gdzie na skutek tych czynników występuje znacznie cieńszy lód, nazywa się oparzeliskami. Podczas zalegania na lodzie śniegu, tak zamaskowane oparzelisko zamienia się w pułapkę.

Wytrzymałość lodu jest zależna nie tylko od jego grubości, ale w dużej mierze od jego rodzaju i struktury. Dla wytrzymałości lodu ważne jest występowanie śniegolodu oraz zjawisko szpilkowania.

Szary lód, zwany także śniegolodem, powstaje na skutek przesączenia śniegu zalegającego na po-wierzchni tafli, wodą wypływającą ze szczelin w lodzie lub powstającą z roztopionego śniegu. Lód taki ma barwę od jasnoszarej do prawie czarnej i wytrzymałość o połowę niższą od świeżego lodu.

Lód szpilkujący występuje pod koniec zimy. Jego struktura jest poluzowana i tworzą się pionowe, luźno ze sobą związane „szpilki”. Szpilkujący lód jest bardzo niebezpieczny. Gdy się załamie, bardzo trudno się wydostać ze względu na dużą kruchość tafli lodowej. Można go łatwo go rozpoznać, ponieważ jego powierzchnia jest matowa i ma wyraźnie zmienioną strukturę powierzchni.

Mazurskie jeziora zamarzają. Wchodzenie na lód jest niebezpieczne

Dla wytrzymałości lodu niezwykle istotne są warunki meteorologiczne podczas powstawania pokrywy lodowej. Gdy występuje wiatr, tworzy się lód mniej wytrzymały ze względu na większą zawartość pęcherzyków powietrza. Gdy pierwszy lód tworzy się podczas dużych mrozów, to silny wiatr powoduje nierównomierne zamarzanie, wtedy często pojawiają się tzw. studnie wiatrowe. To miejsca, na jeziorze które zamarzają z opóźnieniem a wtedy lód w tych miejscach jest znacznie cieńszy i niebezpieczny. Mgła oraz opady śniegu podczas zamarzania, mają wpływ na powstawanie lodu o mniejszych kryształach. Taki lód ma również mniejszą wytrzymałość oraz szybciej podlega procesowi szpilkowania.

Na lodzie pokrytym śniegiem należy zwracać uwagę na wszystkie miejsca o innym kolorze lub tam, gdzie są nierówności. Oznacza to, że lód pod śniegiem ma inną strukturę. Szczególnie należy uważać na liczne przeręble, rozmarzliny oraz szczeliny lodowe, które powstają na skutek skoków temperatury oraz silnego wiatru.

Jeśli mimo tych przestróg zdecydujesz się wejść na lód to:

  • Zostaw informacje o miejscu, do którego się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
  • Zabierz naładowany telefon komórkowy i umieść go w wodoodpornym pokrowcu.
  • Na lód najlepiej wybieraj się w czyimś towarzystwie.
  • Zabierz ze sobą długą linę, którą możesz związać się z pomocnikiem, w razie czego będziecie mogli wzajemnie udzielić sobie pomocy.
  • Załóż kamizelkę asekuracyjną lub specjalny kombinezon.

Podczas chodzenia po lodowej tafli zawsze należy opukiwać piką lód, jeśli podczas uderzenia pika wpadnie w lód, a na jego powierzchni pojawi się woda, zdecydowanie należy się wycofać. Zawsze należy mieć założone na szyi kolce lodowe pomocne przy wczołganiu się na lód. Można je kupić w sklepach wędkarskich lub wykonać z wkrętaków, których rękojeści zostaną połączone linką zakładaną na szyję Jeśli wykonałeś przerębel to oznacz go np. gałęziami. Uchroni to innych użytkowników od nieszczęścia.


Jeżeli lód zarwie się pod Tobą:

Zachowaj spokój. Zdejmij buty, wtedy łatwiej będziesz mógł się utrzymać na powierzchni. Wbij kolce w lód i spróbuj się podciągnąć, tak aby klatka piersiowa znalazła się na lodzie. Wyprostuj nogi, aby znaleźć się w pozycji poziomej. Jeśli się wydostaniesz, nie wstawaj tylko przeczołgaj się w bezpieczne miejsce. Jak najszybciej zdejmij przemoczone ubranie i jeżeli jest taka możliwość szybko przebierz się w suche.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 8

  • 7
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Odysseya Yachts