Komunikacja publiczna w Kętrzynie z początkiem 2023 r. przeszła znaczną metamorfozę. Nie tylko stała się bezpłatna dla pasażerów, ale także zasiliły ją elektryczne autobusy Yutong. Samorząd idzie jednak o krok dalej, zawierając umowę na dostawę kolejnych „elektryków”.
– Yutongi E10 jeżdżą już po Kętrzynie, obsługując lokalny transport publiczny. To kolejny projekt, łączący bezpłatną komunikację miejską i autobusy elektryczne, który mamy przyjemność współtworzyć. Rozwijamy go wspólnie z samorządem, rozbudowując zeroemisyjny tabor do sześciu elektrobusów Yutong, a także zapewniając infrastrukturę do ich ładowania – mówi Marcin Kucharski, prezes zarządu Busnex Poland.
Pierwszy z kontraktów objął dostawę czterech autobusów elektrycznych Yutong E10, które z początkiem 2023 r. wyjechały na ulice Kętrzyna. Ten 10-metrowy „elektryk” o niskopodłogowej konstrukcji i wydajnym systemie klimatyzacji osiąga nawet 400 kilometrów na jednym ładowaniu. Busnex Poland zainstalował również 2 ładowarki dla elektrobusów. Drugi z kontraktów obejmuje dostawę kolejnych dwóch Yutongów E10 wraz ze stacją ładowania.
– To kolejny krok, który dopełnia wymianę taboru komunikacji miejskiej w Kętrzynie z autobusów spalinowych na autobusy elektryczne. Zeroemisyjny transport publiczny to bardzo ważny aspekt ekologiczny. Liczę, że bezpłatna komunikacja zachęci wielu mieszkańców do rezygnacji z poruszania się po mieście samochodem. Nowe autobusy to naprawdę wysoki komfort podróżowania – mówi Ryszard Niedziółka, burmistrz Kętrzyna. – Wraz z „elektrykami” wprowadziliśmy nowe linie autobusowe i rozkłady. Już teraz widzimy wzrost frekwencji osób korzystających z miejskiego transportu, co oznacza, że bezpłatna zeroemisyjna komunikacja to dobre rozwiązanie podnoszące komfort życia mieszkańców. Cieszę się, że rośnie także społeczna świadomość na temat ekologii.
Komunikacja miejska w Kętrzynie od 2023 r. jest bezpłatna dla mieszkańców i obejmuje nowe linie, obsługiwane przez elektryczne autobusy Yutong.
Samorząd zwiększył liczbę tras do 6 oraz utworzył 20 nowych przystanków. Kętrzyn stawia także na dialog z mieszkańcami, zbierając uwagi i sugestie na temat rozkładu i kursowania komunikacji miejskiej.
Realizuje również kampanię pod hasłem „Przesiądź się do elektryka”, a pasażerowie mogą sprawdzić rozkład autobusów w aplikacji „Kiedy Przyjedzie”.
Rozwój komunikacji publicznej poprzez zakup autobusów elektrycznych, instalację stacji do ich ładowania oraz przebudowę infrastruktury transportowej, jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Łączna wartość dotacji dla dwóch projektów wynosi ponad 15,3 mln zł.
– Przy inwestowaniu ogromnych środków w zrównoważony rozwój całego regionu szczególną uwagę zwracamy także na poszanowanie środowiska – mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – To bardzo ważne, że Kętrzyn jako kolejne miasto z naszego regionu, stawia na ekologiczny transport. Jestem przekonany, że mieszkańcy miasta z radością przyjmą nowe udogodnienia.
Przypomnijmy, że również gmina Giżycko, dzięki wsparciu środków Unii Europejskiej, zakupiła trzy elektryczne autobusy niskopodłogowe z napędem elektrycznym, wyposażone w urządzenia aplikacji informacji pasażerskiej.
Pojazdy typu Yutong E9, które dostarczyła firma Busnex Poland mogą pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Niskopodłogowa konstrukcja, klimatyzacja, a także wyposażenie autobusów w ładowarki do telefonów zapewniają pasażerom bezpieczną i komfortową podróż.
W ramach projektu do ładowania pojazdów zakupiono stację ładowania typu wolnego oraz ładowarkę warsztatową, a także dokonano na terenie gminy wymiany 311 szt. opraw oświetlenia zewnętrznego na energooszczędne typu LED.
Busnex Poland jest oficjalnym przedstawicielem Yutong Bus, który podczas 3-letniej obecności na rynku dostarczył i zakontraktował już ponad 80 autobusów elektrycznych dla 15 samorządów z 6 województw.
Firma zapewnia również kompleksowe wsparcie techniczne i serwisowe oraz bazę wiedzy na temat eksploatacji „elektryków”. We współpracy z Grupą DBK zostały otwarte trzy punkty serwisowe - w Krakowie, Olsztynie oraz Białymstoku, a w Ostrołęce powstał magazyn części zamiennych.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!