Kolejna odsłona „Mazurskich Opowieści” Tadeusza Sakowskiego. Tym razem posłuchamy historii związanej z miejscowością Pieczarki, a konkretnie obeliskowi poległych mieszkańców tego regionu w czasie I wojny światowej.
Same Pieczarki na Mazurach są również interesującym miejscem do odwiedzin. Początki Pieczarek nie są znane, ale na terenie obecnej wsi już w XV wieku istniał młyn (nad strugą łączącą jeziora Dgał Wielki i Skarż) oraz huta żelaza, wykorzystująca okoliczne pokłady rudy darniowej.
W miejscowości znajdują się cztery stare cmentarze.
Wiejski cmentarz ewangelicki z kwaterą wojenną żołnierzy niemieckich poległych w czasie I wojny światowej, położony na południowym stoku wzniesienia w południowej części wsi przy drodze gruntowej prowadzącej z Pieczarek do jeziora Skarż i Nowego Harszu, 200 m od drogi asfaltowej. Pochowano tam 6 żołnierzy niemieckich poległych w walkach pozycyjnych toczonych w grudniu 1914 roku. (5 żołnierzy zginęło 4 grudnia 1914 r. i jeden 10 grudnia 1914 r.).
Na obelisku widnieje inskrypcja w języku niemieckim i nazwiska poległych 32 osób z okolicy, którzy polegli w tej bitwie. Uwagę zwraca wiele polskojęzycznych nazwisk.
Wiejski cmentarz ewangelicki z przełomu XIX i XX wieku nad jeziorem Dgał Wielki, porośnięty żywotnikami i sosnami. Znajduje się tam mogiła braci Grinda poległych w czasie II wojny światowej oraz trzy zabytkowe żeliwne krzyże. Na mogiłach i krzyżach widnieją nazwiska, m.in.: Rumey, Peikowsky, Kuehn, Lalla, Stasch, Kosziak, Kuklinski.
Rodzinny cmentarz ewangelicki z początku XX wieku położony na kolonii wśród pól, na północny wschód od wsi, przy drodze do Pozezdrza. Zachowały się szpalery sosen wzdłuż granicy cmentarza.
Najstarszy we wsi cmentarz bez współczesnych śladów w terenie znajduje się w miejscu obecnego boiska.
W Pieczarkach znajdziemy również ślady staropruskiej osady na dawnej sztucznej wyspie usypanej na śródjeziornej płyciźnie jeziora Dgał Wielki połączonej z lądem drewnianym pomostem.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!