Tym razem w cyklu Mazurskie Opowieści Tadeusza Sakowskiego o śluzie Karwik na Kanale Jeglińskim. Jak zawsze możemy liczyć na wspaniałą opowieść o tych dobrze znanych i tych mniej faktach o Mazurach.
Śluza na Kanale Jeglińskim wybudowana została w latach 1845-1849 r. Znajduje się w pobliżu jeziora Seksty. Dzięki niej możliwa jest żegluga pomiędzy jeziorami: Roś i Śniardwy (przez jez. Seksty). Nie jest tak uczęszczana i pojemna jak śluza Guzianka, jednak stanowi ważny szlak komunikacji wodnej w Krainie Wielkich jezior Mazurskich w stronę Pisza.
Śluza Karwik to duża budowla hydrotechniczna ze sporych rozmiarów kanałem i bocznym jazem, którym odprowadzany jest nadmiar wód z Wielkich Jezior Mazurskich do jeziora Roś i rzeki Pisy. Uruchamiana jest napędem elektrycznym.
Umiejscowiona jest na kanale Jeglińskim – najdłuższym na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich (650 m od jeziora Seksty i 4,70 km od jeziora Roś).
Na rok 2022 Wody Polskie zapowiadają przebudowę śluzy i jazu Karwik. Przebudowane zostanie także zaplecze techniczne do obsługi szlaku w Mikołajkach (nabrzeże jeziora Mikołajskiego) i Giżycku (nabrzeże jeziora Niegocin). Udrożniony zostanie również kanał Śniardwy – Roś oraz newralgiczne miejsca na całym szlaku żeglownym systemu Wielkich Jezior Mazurskich.
- Dzięki realizowanym pracom, kanały będą posiadały parametry żeglugowe przewidziane dla klasy drogi wodnej Ia, poprawi się bezpieczeństwo na całym szlaku żeglownym Pisz – Węgorzewo i jego bocznych odgałęzieniach oraz zwiększy się atrakcyjność regionu, co niewątpliwie wpłynie na jego rozwój społeczno-gospodarczy – informuje Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik Wód Polskich w Białymstoku.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!