Kto powiedział, że jesienią nie można zwiedzać Mazur? To właśnie teraz jest najlepszy czas, aby dokładnie poznać mazurskie, historyczne miasteczka oraz zwiedzić spokojnie ich zabytki. Przy okazji możemy również korzystać z tańszej oferty gastronomicznej i noclegowej.
Na pierwszy ogień zachęcamy Was do zwiedzania Mrągowa i pokażemy Wam 5 miejsc, które koniecznie musicie zobaczyć w tym mazurskim mieście.
Mrągowo - chyba każdy w Polsce słyszał o tej mazurskiej miejscowości. A czy już tu byliście? Jeśli nie, warto nadrobić zaległości i koniecznie do tego miasteczka, o mazurskim, ale i westernowym klimacie zajrzeć. Jest tu co robić i co zobaczyć.
Poniżej przedstawiamy 5 atrakcji, które warto zobaczyć w Mrągowie oraz w najbliższych okolicach miasta.
Na terenie miasta znajdują się trzy wielkie jeziora: Czos – dzieli się na dwie odnogi oddzielone od siebie Górą Czterech Wiatrów, Sutapie Małe, Sołtysko, Magistrackie.
Warto również wspomnieć o malowniczym jeziorze Juno położonym na północ od Mrągowa. Ten akwen łączy się z jeziorem Czos oraz jeziorem Kiersztanowskim.
Ratusz – znajduje się w centralnym punkcie miasta. Został zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Jest otoczony licznymi kamieniczkami, które oddają klimat dawnej architektury.
Strażnica Bośniacka – znajduje się obok ratusza. Pochodzi z XVIII wieku. Obecnie w strażnicy znajduje się izba pamięci poświęcona niemieckiemu pisarzowi Ernestowi Wichertowi.
Stara Chata – obecnie restauracja. Mieści się w jednym z najstarszych budynków miasta, zbudowanym z niewypalanych cegieł. Przez ponad sto lat budynek zajmowali Żydzi, prowadząc w nim dwa zakłady szewskie i zakład krawiecki konfekcji ciężkiej.
Zabytkowe kamienice – centrum Mrągowa składa się głównie z kamieniczek, położonych przy brukowanych ulicach, co bardzo dobrze odzwierciedla klimat dawnego mazurskiego miasteczka.
Apteka „Pod Orłem” – jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych budynków w mieście z początku XIX w. W 1819 założona została tu pierwsza w Mrągowie apteka, i istnieje do dziś. Na zewnętrznej ścianie budynku znajduje się figura orła.
Cerkiew prawosławna – budynek zbudowany w 1895 roku jako bożnica żydowska, która podczas Nocy Kryształowej została zdewastowana. Obecnie mieści się tu kościół prawosławny pw. Przemienienia Pańskiego. W 2000 roku odnowiono wnętrze budynku.
Jest zlokalizowana w parku im. W. Sikorskiego na Wzgórzu Jaenike. Po remoncie na wieżę można już wejść. Wieże Bismarcka budowano w Niemczech na cześć kanclerza Niemiec Otto von Bismarcka (1815 – 1898). Był on uważany za bohatera narodowego. Rada miasta Sensburga (Mrągowo) podjęła w 1902 r. decyzję o budowie Wieży Bismarcka. Uroczyste otwarcie odbyło się 18 sierpnia 1906 roku. Był to pierwszy tego typu obiekt na Mazurach.
Warto również odwiedzić Mrongoville – miasteczko stylizowane na te z amerykańskiego Dzikiego Zachodu i zlokalizowane na przedmieściach Mrągowa.
Mazury przypominają trochę XIX wieczny Dziki Zachód w Ameryce Północnej. Nieskażona przyrody, dzikie, często niezamieszkałe tereny, dzika zwierzyna, niewielkie osady ludzkie. Nic więc dziwnego, że właśnie tu – pod Mrągowem ulokowało się westernowe miasteczko Mrongoville. Zresztą Mrągowo słynie z tradycji „kowbojskich”. To tu, co roku odbywa się festiwal muzyczny - Piknik Country.
Można również odwiedzić pobliskie Muzeum Sprzętu Wojskowego, gdzie zgromadzono wiele eksponatów związanych z wojskowości. Jest tu również możliwość przejażdżki czołgiem czy strzelania z karabinu.
Placówka dysponuje ponad 70 eksponatami – głównie pojazdami wojskowymi czasów Układu Warszawskiego.
Ciekawym urozmaiceniem będzie na pewno spacer i odpoczynek na promenadzie i molo nad jeziorem Czos. Można również odwiedzić Górę Czterech Wiatrów. Znajduje się na Półwyspie Czterech Wiatrów nad jeziorem Czos.
Jesień to wspaniała pora na zwiedzanie Mazur bez wielkiego ruchu turystycznego i tłumu przyjezdnych. Właśnie teraz, wykorzystując jeszcze ostatnie, ciepłe dni, można spokojnie przemierzać uliczki mazurskich miast, podziwiając ich urok, klimat i zabytki.
Poznaj historię Mrągowa i zobacz to mazurskie miasto na starych pocztówkach.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!