Turystyka nie może być jedynym motorem rozwoju na Warmii i Mazurach - powiedział w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Wskazał, że w regionie należy wzmocnić działania związane z badaniami, innowacjami i nowymi technologiami.
Rozpoczęły się konsultacje w sprawie Umowy Partnerstwa, dokumentu związanego z funduszami europejskimi na lata 2021-2027. W piątek spotkanie online odbywa się w województwie warmińsko-mazurskim.
Jak podkreślił wiceminister Buda, umowa o partnerstwie jest umową strategiczną, ogólnokrajową, zawieraną między Polską a Unią Europejską, która wskazuje podstawowe zasady wydatkowania środków 2021-27.
- Są także pewne wątki, które dotyczą regionów, m.in. propozycje wielkości pieniędzy w Regionalnych Programach Operacyjnych oraz w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia - dodał.
Jak ocenił, Warmia i Mazury to "region, który się rozwija, ale nigdy nie jest tak, że nie mogłoby być lepiej".
- Jeśli popatrzymy na postęp to jest znaczący, ale jeśli porównamy wskaźnik PKB na jednego mieszkańca z innymi regionami w kraju czy Unii Europejskiej, to Warmia i Mazury są w drugiej części stawki - wskazał Buda.
Jak dodał, turystyka, choć nastąpił tu mocny postęp oraz branże z nią związane nie mogą być jedynym motorem napędowym regionu.
- To jest nasz poważny sygnał, by w nowej perspektywie zmienić myślenie i wzmocnić działania w zakresie inwestowania środków, które będą na badania i rozwój, na innowacje i technologie, bo to jest najbardziej produktywne, to najlepiej pracuje w gospodarce i wraca do mieszkańca - podkreślił wiceminister.
Ministerstwo rozwoju i funduszy europejskich podało, że na źródła finansowania inwestycji w woj. warmińsko-mazurskim w nowej perspektywie finansowej UE będą się składać: 1,228 mld euro z Programu Regionalnego, 2,5 mld euro z Programu Polska Wschodnia do podziału na sześć województw, 7,1 mld euro tzw. rezerwy regionalnej, 24,9 mld euro dotacji z Funduszu Odbudowy i 34,2 mld euro pożyczek z Funduszu Odbudowy.
Wiceminister wyjaśnił, że jest pula pieniędzy, które zarządy województwa mogą wynegocjować dodatkowo, jeśli będą miały dobre projekty.
Takiemu podziałowi sprzeciwia się zarząd województwa warmińsko-mazurskiego.
- W perspektywie unijnej na lata 2014-2020 otrzymaliśmy 1,72 mld euro. Bardzo niepokoi nas niższa kwota dla Warmii i Mazur i jako zarząd województwa nie zgadzamy się z tym podziałem. Będziemy zabiegali o zwiększenie tej puli pieniędzy, bo to znacznie przyspieszy rozwój naszego regionu - zapowiedział marszałek Gustaw Brzezin.
Na podstawie PAP.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.