Mazury są piękne i często stanowią natchnienie dla wielu artystów, w tym poetów – zwłaszcza tych największych. Właśnie w tym regionie swoją ostoję odnalazł Konstanty Idelfons Gałczyński. Dziś po wielkim poecie na Mazurach pozostała urocza leśniczówka i piękny zakątek w miejscowości Pranie.
Niewielka leśniczówka, zagubiona w mazurskich lasach, znana jest głównie z tego, że była ulubionym miejscem pobytu poety Konstantego Idelfonsa Gałczyńskiego. Obecnie to muzeum artysty oraz miejsce wielu ważnych wydarzeń kulturalnych. Obiekt położony w Puszczy Piskiej nad jeziorem Nidzkim.
Sam budynek jest dużo starszy niż samo muzeum. Został wybudowany w roku 1880 jako siedziba lokalnego leśniczego.
Poeta po raz pierwszy pojawił się tu w 1950 roku. Tak zauroczył się krajobrazem mazurskim, że przyjeżdżał tu przez kolejne trzy lata. W tym miejscu powstało wiele ważnych utworów Gałczyńskiego: Kronika Olsztyńska, Niobe, Wit Stwosz, Chryzostoma Bulwiecia podróż do Ciemnogrodu, Pieśni, Ezop świeżo malowany, Rozmowa liryczna, Spotkanie z matką, Księżyc , W leśniczówce, Chmiel na rogach jelenich, Ojczyzna i inne.
Planował również do Prania przeprowadzić się na stałe. Niestety jego śmierć w 1953 r. zniweczyła te zamierzenia.
W 1980 r. w budynku leśniczówki utworzono muzeum twórczości Konstantego Idelfonsa Gałczyńskiego. Jego zwiedzanie jest biletowane. W placówce można zobaczyć miejsce wypoczynku ale i pracy poety oraz wiele pamiątek z nim związanych.
Leśniczówka Pranie to nie tylko muzeum. Każdego roku w lipcu i sierpniu odbywają się tu koncerty muzyki poważnej i piosenki literackiej, wystawy, spotkania autorskie, recytacje poezji.
Spotkać i usłyszeć można tu znakomitych artystów polskiej estrady, którzy licznie odwiedzają obiekt.
Dojazd do leśniczówki jest możliwy od strony lądu i wody (jezioro Nidzkie) wyłącznie własnym środkiem lokomocji (leśniczówka jest położona 200 metrów od drogi łączącej Ruciane-Nidę z Karwicą, w odległości 8 km od Rucianego-Nidy).
Pojazd należy zostawić na bezpłatnym parkingu i podejść do muzeum 150 metrów pieszo. Od strony wody istnieje możliwość bezpłatnego cumowania.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!