Jedni mówią o tym terenie – Mazury Zachodnie. Jeszcze inny protestują, że to już nie Mazury. Faktem jest jednak, że chociaż położone poza szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich, Mazury Zachodnie ze stolicą w Ostródzie chcą wyjść z cienia i zacząć aktywnie zabiegać o zwiększenie ruchu turystycznego.
- Jeśli ktoś ma w sobie żyłkę poszukiwacza i odkrywcy, to u nas może zostać Krzysztofem Kolumbem - przekonuje Kinga Wiśniewska z Zachodniomazurskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej na antenie Polskiego Radia. I dodaje, że choć też mają jeziora, to Mazury Zachodnie to zupełnie inna bajka: tajemnicza i magiczna.
Gdzie leżą Mazury Zachodnie?
Jak przekonuje Zachodniomazurska Lokalna Organizacja Turystyczna, jeśli byliście w Ostródzie, Iławie, Grunwaldzie, płynęliście Kanałem Elbląskim albo po jeziorach Pojezierza Iławskiego, to właśnie byliście na Mazurach Zachodnich. Mazury Zachodnie nie są krainą geograficzną, tylko turystyczną, która powstała, by odróżnić tę część regionu od obszaru Wielkich Jezior Mazurskich.
- Mamy inną specyfikę i jesteśmy bardziej kameralni - przekonuje Kinga Wiśniewska z biura ZLOT. - Nasze jeziora są nieco mniejsze, więcej tu ciszy i spokoju. Mamy lasy, rzeki, zabytki i urokliwe miasteczka. Na Mazurach Zachodni odpoczywa się w stylu "slow".
Perła Prus Wschodnich i co jeszcze?
Stolicą regionu jest Ostróda nazywana Perłą Prus Wschodnich. To z tutejszego zamku przez blisko trzy miesiące władał Europą cesarz Napoleon Bonaparte. Tutaj też, co roku w lipcu, odbywa się Ostróda Reggae Festival - impreza pod patronatem Polskiego Radia Program Czwarty.
Jak podkreśla Kinga Wiśniewska, Mazury Zachodnie to teren wiecznego pogranicza, na którym odbywały się różne historyczne wydarzenia. Najsłynniejszym była bitwa pod Grunwaldem, ale ślady przeszłości można tu znaleźć właściwie na każdym kroku.
- Mamy dwory, pałace, zamki. Część z nich już odnowiona, inne nadal trochę mroczne i dzikie. Idealne dla fanów urbexu - mówi gość audycji.
W Glaznotach warto odwiedzić odrestaurowany wiadukt kolejowy. W północno-zachodniej części regionu rozpościera się Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego z najdłuższym jeziorem w Polsce - Jeziorakiem.
- To idealne miejsce dla osób, które lubią aktywny styl życia. Na rzekach organizowane są spływy kajakowe, zimą na wzgórzach można na biegówkach przemierzać wytyczone szlaki - opowiada gość audycji. Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą skorzystać z setek kilometrów oznakowanych szlaków, o różnej długości i poziomie trudności. Prowadzą one przez kompleksy leśne, brzegami rzek i jezior. - Narciarze mają wyciąg na Kurzej Górze, a fani sportów wodnych - to w ogóle prawdziwy raj - dodaje Kinga Wiśniewska.
Źródło: Polskie Radio 4.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!