Mazury to raj dla rowerzystów. Piękne krajobrazy, dobrze przygotowane trasy, bliskość natury i liczne atrakcje sprawiają, że warto wybrać się tam na wyprawę rowerową. To doskonały sposób na aktywny wypoczynek, kontakt z przyrodą i poznanie regionalnej kultury. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji pedałować po mazurskich szlakach, koniecznie dodajcie to do swojej listy podróżniczych planów.
Rozszerza się mapa Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Warmii i Mazurach. Kolejne podmioty z regionu przystąpiły do tej inicjatywy samorządu województwa.
- To nasz pomysł skierowany do właścicieli obiektów noclegowych i gastronomicznych, przedstawicieli informacji turystycznych i innych podmiotów, zainteresowanych turystyką rowerową - mówi wicemarszałkini województwa Katarzyna Sobiech. - Celem przyznawania rekomendacji Miejsca Przyjaznego Rowerzystom jest promocja takich podmiotów i podnoszenie jakości świadczonych usług. Zachęcamy zarówno do udziału w naszej inicjatywie, jak i do korzystania z coraz bogatszej oferty, tym bardziej, że jako samorząd województwa stale inwestujemy w rozwój szlaków i dróg rowerowych.
Aby obiekt mógł otrzymać status MPR, musi spełniać minimum wymaganych w regulaminie kryteriów. Należą do nich m.in. bezpieczny, nieodpłatny parking rowerowy wyposażony w stojaki rowerowe, nieodpłatne udostępnianie narzędzi do podstawowych napraw rowerów, możliwość skorzystania przez turystę z pobytu na jedną dobę, bezpieczne i nieodpłatne przechowanie rowerów oraz bagażu rowerzysty, serwowanie pełnowartościowych śniadań dla rowerzystów oraz przygotowywanie suchego prowiantu „na wynos”.
Rekomendacje przyznawane są w ramach dwóch naborów: systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom w województwie warmińsko-mazurskim oraz systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na warmińsko-mazurskim odcinku Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.
Certyfikaty MPR w województwie warmińsko-mazurskim otrzymali:
Centrum rozwoju lokalnego Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania w Pasłęku - w kategorii obiekt noclegowy oraz pozostały obiekt usługowy.
Agroturystyka „Chleb i Mleko“, Zabrost Wielki - w kategorii obiekt noclegowy.
Gospodarstwo Agroturystyczne „Ziołowy Dzbanek“, Sąpy – w kategorii obiekt noclegowy.
Agroturystyka w Pastwiskach – Pastwiska - w kategorii obiekt noclegowy.
Stowarzyszenie Jachtklub Elbląg w Elblągu - w kategorii obiekt noclegowy.
Hotel AMAX w Mikołajkach - w kategorii obiekt noclegowy.
Restauracja w Zatoce w Mikołajkach - w kategorii obiekt. gastronomiczny.
Pirat Hotel & Spa w Olsztynie – w kategorii obiekt noclegowy.
Camping Pirat 73**- w Olsztynie - w kategorii obiekt noclegowy.
Restauracja Nie Lada Ryba w Olsztynie - w kategorii obiekt gastronomiczny.
Certyfikaty MPR na warmińsko-mazurskim odcinku Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo otrzymali:
Centrum Rozwoju Lokalnego Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania - w kategorii obiekt noclegowy oraz pozostały obiekt usługowy.
Agroturystyka „Chleb i Mleko“, Zabrost Wielki – w kategorii obiekt noclegowy.
Gospodarstwo Agroturystyczne „Ziołowy Dzbanek“, Sąpy – w kategorii obiekt noclegowy oraz atrakcja turystyczna.
Stowarzyszenie Jachtklub Elbląg - w kategorii obiekt noclegowy.
Narusa Leśna Przystań we Fromborku - w kategorii obiekt noclegowy oraz obiekt gastronomiczny.
Od 2022 roku samorząd województwa przyznał 63 rekomendacje ogólnoregionalne oraz ok. 230 rekomendacji obiektom na odcinku Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo.
Warto dodać , że również Ośrodek Edukacji Historyczno- Przyrodniczej "Wilczy Szaniec" ponownie zdobył rekomendację wydaną przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego jako "Miejsce Przyjazne Rowerzystom".
- Dziękujemy za zaufanie i wsparcie wszystkim cyklistom, którzy nas odwiedzają. Staramy się, by każdy z Was mógł tu odpocząć, bezpiecznie zostawić rower i nabrać siły na dalszą trasę – informuje Nadleśnictwo Srokowo.
Rowerzyści w Wilczym Szańcu mogą liczyć na: bezpłatny, monitorowany parking, stojaki rowerowe, skrytki bagażowe, zestaw naprawczy,
Jak informuje Nadleśnictwo Srokowo, niebawem zostanie ukończona ścieżka rowerowa z Kętrzyna do Wilczego Szańca.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!