Żeglarze będą mogli skorzystać z usług mazurskich portów i przystani. Normuje to Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja br. Oznacza to, że od poniedziałku będzie można już zwodować jacht i przybić do portu.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 maja br. zezwala na wykorzystanie infrastruktury zewnętrznej do uprawiania sportów wodnych i motorowodnych lub rekreacji.
Oznacza to, że w tych miejscach nadal nie mogą funkcjonować tawerny czy restauracje. Rozporządzenie natomiast nic nie wspomina o sanitariatach. Mowa jest jedynie o "infrastrukturze zewnętrznej".
Zapis ten oznacza, że od 4 maja 2020 r. porty mogą prowadzić działalność w zakresie infrastruktury zewnętrznej tj. pomostów, bramownicy, odbioru ścieków, udostępniania energii, parkowania itp.
Nadal nie można udostępniać infrastruktury wewnętrznej, jak sanitariaty, sale szkoleniowe, siłownie, pomieszczenia gospodarcze, pralnie, suszarnie itp.
Należy jednak pamiętać, że z jednego sprzętu (w tym kajaka, łódki, rowerka wodnego, motorówki, skutera wodnego) mogą korzystać w tym samym czasie nie więcej niż dwie osoby, z wyłączeniem osób zamieszkujących lub gospodarujących wspólnie.
Nadal obowiązują zalecenia o zachowaniu tzw. dystansu społecznego oraz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki lub odzieży.
Obowiązek utrzymywania dwumetrowej odległości między osobami dotyczy przemieszczania się pieszo, więc nie obowiązuje na pokładzie jachtów.
Należy natomiast zachować taką odległość od innych ludzi np. w miejscu cumowania i nie zbliżać się do innych żeglarzy.
Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej policji Tomasz Markowski w rozmowie z PAP zapowiedział, że do końca sezonu patrole policyjnych wodniaków będą dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo osób pływających po jeziorach, wypoczywających nad wodą i kąpiących się.
Policjanci będą też zwracali uwagę na to, czy przestrzegane są zakazy, nakazy i obostrzenia obowiązujące w czasie epidemii COVID-19.
- Jak co roku będziemy kontrolować wyposażenie łodzi, trzeźwość sterników czy przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą, a dodatkowo również to, czy przestrzegane są przepisy związane ze stanem epidemii, dotyczące zachowania w miejscach publicznych i zakazu zgromadzeń - powiedział Markowski.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.