Powiat Piski otrzyma dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Litwa – Polska. To bardzo dobra wiadomość dla Muzeum w Praniu na Mazurach.
Dzięki temu projektowi placówka w Praniu po 40 latach zmieni stałą wystawę w muzeum. Zostanie również przeprowadzona konserwacja zbiorów papierowych muzeum: biblioteki należącej do Gałczyńskiego, rękopisów, fotografii, rysunków.
W obiekcie pojawi się w końcu instalacja alarmowa, m.in. przeciwpożarowa.
Po stronie Powiatu Piskiego koszt projektu wynosi 484 751, 72 euro, wkład własny stanowi 15% kosztów. Całkowity koszt projektu wynosi 746 161,24 euro.
Powiat Piski jest liderem projektu i będzie go realizował wspólnie z litewskim Partnerem Gimnazjum rejonu Alytus w Butrimonysie. Po stronie litewskiej część pomieszczeń Centrum Kultury w Butrimonysie zostanie zaadaptowana na Muzeum Etnograficzne.
Projekt dofinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG V-A Litwa – Polska.
Jego celem jest zachowanie, ochrona i wzmocnienie zrównoważonego wykorzystania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w turystyce na obszarze przygranicznym. Przewiduje działania w obiektach dziedzictwa kulturowego znajdujących się na obszarze przygranicznym: w Pranie i Butrimonys.
W wyniku działań inwestycyjnych nastąpi ogólna wymiana wystawy w Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, po stronie litewskiej natomiast część pomieszczeń Centrum Kultury w Butrimonysie zostanie zaadaptowana na Muzeum Etnograficzne Butrimonysa.
Ponadto, w ramach projektu nastąpi konserwacja zbiorów muzealnych obu placówek a pracownicy przejdą specjalistyczne szkolenie. Projekt kontynuuje działania promocyjne na rzecz regionu przygranicznego Powiatu Piskiego i Rejonu Alytus jako wspólnego celu turystycznego.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!