ReklamaA1 - port 69

Muzeum Ziemi Piskiej z nową ofertą dla dzieci i młodzieży

BieżąceHistoria8 października 2024, 11:56
Muzeum Ziemi Piskiej z nową ofertą dla dzieci i młodzieży
 fot. UM Pisz.

Trzy nowe tematy pojawiły się w ofercie edukacyjnej Muzeum Ziemi Piskiej skierowanej do szkół i przedszkoli. Zajęcia będą realizowane w formie warsztatów z wykorzystaniem muzealnych eksponatów oraz dodatkowych zbiorów z tej placówki na Mazurach.

Muzeum Ziemi Piskiej poszerzyło ofertę zajęć tematycznych z myślą o dzieciach i młodzieży z piskich szkół oraz przedszkoli. Uczestnicy będą mogli jeszcze bardziej zagłębić się w dziejach miasta i regionu lub poznać historię pieniądza.

Nowe zajęcia mają nie tylko rozwinąć wiedzę uczestników o historii i otaczającej nas rzeczywistości, ale także zachęcić do kreatywności i dobrej zabawy.

W oparciu o wydawane przez Muzeum Ziemi Piskiej komiksy realizowany będzie temat pt. „Kolorujemy Pisz – historia zapisana w komiksie”.

O historii regionu traktowały będą z kolei zajęcia pt. „Dzień z życia Mazura”. Historię i współczesność połączymy podczas zajęć dotyczących środków płatniczych, czyli „Historia pieniądza – od muszelki do kryptowaluty”.

Zajęcia przeznaczone są dla szkolnych grup zorganizowanych. Obowiązują zapisy z kilkudniowym wyprzedzeniem.


O Muzeum Ziemi Piskiej na Mazurach

Muzeum w Piszu powstało z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Piskiej. Udało się doprowadzić do powołania muzeum regionalnego 21 lipca 1969 roku, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej z okazji 25-lecia PRL.

Tymczasową siedzibą Muzeum stała się tzw. Baszta, której bryłę odsłonięto spośród rozmaitych ruderalnych szop i gruzów, przy okazji uprzątania otoczenia piskiego ratusza. Pierwocinami zbiorów stały się nieliczne eksponaty gromadzone w Powiatowym Ośrodku Kultury. Było to kilkanaście eksponatów etnograficznych, kilka książek oraz kilkanaście sztuk dermoplastycznych okazów przyrodniczych.

Muzeum mieści się w przepięknie zrewitalizowanym ratuszu, który z wielowiekową tradycją usytuowany został w centralnym punkcie miasta. Zbudowany jest w stylu neogotyckim (na miejscu starego XVII-wiecznego ratusza). Wzniesienie tak okazałej budowli, stanowiącej siedzibę ojców miasta, było możliwe dzięki dużej kontrybucji wojennej jaką otrzymały Prusy w wyniku wygranej bitwy z Francuzami pod Sedanem w 1870 roku. Budowla kosztowała 200 tys. marek, budował ją mistrz budowlany Reese z Mrągowa. Budowę ukończono 11 grudnia 1900 roku.

Muzeum przeniesiono z Baszty i obecnie mieści się w suterenie ratusza, zwanej również przyziemiem. Niegdyś mieściła się tu piwiarnia (Ratskeller). Gościł w niej w 1935 roku znany pisarz Melchior Wańkowicz podczas kajakowej wyprawy „tropami Smętka”. Po wojnie mieściła się tu gospoda, a  w latach 70-tych kawiarnia i pralnia.

Muzeum Ziemi Piskiej posiada bogate zbiory przyrodnicze, etnograficzne oraz historyczne. Skromne natomiast są zasoby archeologiczne.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 1
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1- OW Wodnik
ReklamaA2 - Odysseya Yachts