Początek sezonu żeglarskiego na Mazurach. Ratownicy wodni już interweniowali w przypadku osób, które wymagały pomocy na mazurskich jeziorach. Na Mamrach zatonęła motorówka, część jej załogi nie potrafiła pływać, chociaż na szczęście wszyscy mieli na sobie założone kapoki.
W piątek oficjalnie Wody Polskie dokonały otwarcia szlaków wodnych na Mazurach. Natomiast dziś w wielu mazurskich miejscowościach odbyły się imprezy związane z rozpoczęciem sezonu żeglarskiego.
Na mazurskich akwenach pojawiły się łodzie, a wraz z nimi…również problemy. Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe miało więc „pełne ręce roboty”.
- Wczorajszy dzień dał się mocno we znaki naszym zespołom. Od samego rana interweniowaliśmy wiele razy. Dokładną statystykę podamy podsumowując cały okres majówki – informują ratownicy wodni MOPR.
Jak dodają ruszyli na pomocy tonącej łodzi motorowej na jeziorze Mamry.
- Nasi ratownicy ze stacji ratowniczej Skłodowo zostali zadysponowani do tonącej motorówki na jeziorze Mamry. Po dotarciu na miejsce zastali w wodzie pięć osób. Dwie z nich nie umiejące pływać trzymały się dziobu tonącej jednostki, a trzy pozostałe tuż obok. Wszystkie osoby w stanie dużego wychłodzenia organizmu zostały podjęte z wody przez naszą jednostkę R-8 i odtransportowane na brzeg na jeziorze Kirsajty – informują ratownicy.
Natomiast druga łódź R-3 zabezpieczyła tonącą jednostkę oraz obszar wokół niej dbając o bezpieczeństwo pozostałych żeglujących.
- W chwili dopłynięcia do poszkodowanych warunki atmosferyczne uniemożliwiały podjęcie ich przez inne znajdujące się wokół jednostki. Wiatr momentami osiągał około 6°B – informują ratownicy. - Wszyscy poszkodowani mieli na sobie kamizelki co można powiedzieć jest wzorem do naśladowania dla innych wodniaków.
Jak dodają ratownicy MOPR, akcja zakończyła się sukcesem i oby tylko takie zakończenia miały miejsce na mazurskich jeziorach.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Kapok to drewniany materiał włóknisty o długości włókien od 35 do 45 mm, którym wypełniano kiedyś kamizelki ratunkowe i asekuracyjne.