Podczas prac budowlanych związanych z budową sieci wodociągowej w Jagodnie Wielkim (powiat giżycki) na Mazurach natrafiono na wiele zabytków z czasów wpływów rzymskich.
Jak informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, w trakcie prowadzenia nadzoru archeologicznego w Jagodnie Wielkim, związanego z budową sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej odkryto siedem obiektów - sześć jam osadniczych i piec do wytopu żelaza - dymarkę, datowane na późny okres wpływów rzymskich i początek okresu wędrówek ludów kultury bogaczewskiej.
- To poszerza naszą wiedzę na temat dawnego osadnictwa na tych terenach. W jamach osadniczych odkryto głównie fragmenty naczyń, ceramikę „gospodarczą”, kamień żarnowy, pojedynczy fragment szlaki żelaznej i rozcieracz. Jeden z obiektów jest prawdopodobnie pozostałością pieca kopułkowego, do którego analogią znane są piece o podobnej konstrukcji z terenu Mazowsza już od wczesnej epoki żelaza – informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie.
Nadzór archeologiczny – jest to rodzaj badań archeologicznych realizowanych w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych. Polega na stałej obecności archeologa w miejscu prowadzenia inwestycji, którego zadaniem jest udokumentowanie wszystkich obiektów mogących mieć charakter zabytkowy, a także wstrzymanie prac ziemnych i budowlanych w przypadku natrafienia na nieruchomy zabytek archeologiczny bądź zabytek ruchomy wymagający konsultacji z konserwatorem. W przypadku natrafienia na obiekt dziedzictwa nadzór może być decyzją konserwatora przekształcony w przedinwestycyjne badania wykopaliskowe.
Prezentowane fotografie udostępniła kierująca badaniami Izabela Mellin-Wyczółkowska.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.