ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Odkrywamy Mazury Zachodnie. Co warto zobaczyć w Ostródzie?

Bieżące14 lutego 2022, 10:49
Odkrywamy Mazury Zachodnie. Co warto zobaczyć w Ostródzie?
 fot. Miasto Ostróda/facebook

Ostróda – piękne, pełne zabytków miasto położone na Mazurach Zachodnich. Warto tu zajrzeć podczas naszych podróży po Mazurach – czeka nas wiele ciekawych atrakcji i imponujących zabytków do obejrzenia.

Ostróda jest znaczącym ośrodkiem turystycznym, odwiedzanym każdego roku przez tysiące turystów polskich i zagranicznych, ale jakże się temu dziwić, skoro leży ona nad pięcioma malowniczymi jeziorami, z których największe - Drwęckie, ma świetnie zagospodarowany brzeg umożliwiający przyjemny wypoczynek i romantyczne spacery. Dodatkową atrakcją jest tutejsze molo w kształcie litery "L" - najchętniej odwiedzane miejsce w Ostródzie. Ponadto przygotowano plażę miejską nad Jeziorem Sajmino.

Ostróda pochwalić może się niecodziennym centrum (ul. Czarnieckiego) ze stylizowaną zabudową, przypominającą zabytkowe kamieniczki, które, co ciekawe oddano do użytku w roku 2002.

Przez region ostródzki przepływa jedna z najczystszych polskich rzek - Drwęca, która na całym swoim terenie tworzy rezerwat przyrody. Ze względu na niezwykłe walory krajoznawcze oraz występowanie bardzo rzadkich gatunków zwierząt i roślin (m.in. rośliny górskie i podgórskie, muflony) utworzono Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. W regionie znajdują się cztery rezerwaty, z czego dwa w parku krajobrazowym, np. „Ostoja Bobra na rzece Pasłęce”, „Wyspa Lipowa” na jeziorze Marąg.

Kanał Elbląski stanowi wyjątkowe miejsce jako unikalny w skali światowej szlak wodny. Zaliczany jest do jednego z najpiękniejszych dróg wodnych Europy. Łączna długość całego systemu wynosi 147 kilometrów. Został wybudowany w latach 1848 – 1872 przez holenderskiego inżyniera Georga Jakoba Steenke i funkcjonuje w niezmienionej formie do dziś. Na trasie kanału można zobaczyć dwie śluzy (Miłomłyn i Zielona) oraz pięć pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny). Ich głównym zadaniem jest wyrównanie różnicy poziomów wody o 99 m. Statki Żeglugi Ostródzko – Elbląskiej pokonują pochylnie na specjalnych wózkach.

Ze względu na wielowiekową historię Ostródy, możemy tu podziwiać wiele wspaniałych zabytków.

Miasto zostało założone przez Zakon Krzyżacki w 1329 r. W XIX wieku był tu ważny ośrodek kulturowy i narodowy Mazurów, gdzie przebywał wybitny działacz pastor Gustaw Gizewiusz.

Zamek krzyżacki w Ostródzie został zbudowany w XIII wieku jako jeden z pierwszych na terenach pruskich. Jest to najstarsza gotycka warownia, istniały tu pomieszczenia urzędowe, prochownia, magazyn soli oraz sala sądowa znajdująca się nad główną bramą, sala komtura i refektarz (jadalnia). Warto wspomnieć, że w 1807 roku na zamku stacjonował przez kilka tygodni Napoleon. W XVII wieku podczas wielkiego pożaru miasta, płomienie przedostały się do zamku, gdzie we wschodniej części magazynowane były zapasy prochu. Wybuch spowodował zniszczenie wschodniego skrzydła obiektu.

Z głównych zabytków miasta warto wymienić:

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, którego architektura wzbudza podziw. Przede wszystkim zachwycają piękne witrażowe okna przedstawiające postacie świętych. W kościele znajduje się rzeźba z XIV wieku przedstawiające Marię z ciałem Chrystusa. To dzieło snycerskie znajduje się w bocznej kaplicy.

Ewangelicko-Metodystyczny kościół Łaski Bożej został zbudowany z cegły w stylu neogotyckim w 1907 roku. Elementem wyróżniającym budowlę jest masywna wieża, zwieńczona podwójnym hełmem. Na wieży kościoła znajduje się punkt widokowy, z którego możemy zobaczyć piękną panoramę Ostródy.

Kościół św. Dominika Savio wzniesiony został w XIV wieku. W kryptach kościoła spoczywa ciało księżnej Jadwigi, żony Jana Chrystiana z Brzegu. W latach 1836–1848 odprawiał tu nabożeństwa w języku polskim pastor Gustaw Gizewiusz. Kościół dwa razy został strawiony przez pożary. Jedynymi zachowanymi elementami wyposażenia są kamienne chrzcielnice z XIV wieku. Odbudowę kościoła rozpoczęto w 1981 roku. Zwiedzają kościół warto zwrócić uwagę na gotycki portal drzwi wejściowych.

Neogotycka wieża ciśnień, należąca do systemu wodociągów, zbudowana została w 1904 roku przez berlińską firmę Grove (wykonawcę ostródzkiej sieci wodociągowej). Pojemność jej zbiorników wynosiła aż 400 m3.

Drugą wieżą ciśnień w Ostródzie jest tzw. kolejowa wieża ciśnień wybudowana ok. 1911 r. Posiada zbiornik typu Intze o pojemności 250 m3 (nazwa zbiornika pochodzi od jego konstruktora Otto Adolf Ludwig Indze).

Wieża Bismarcka wybudowana została 1902 roku. Jest to pierwsza tego typu budowla na Prusach Wschodnich, wzniesiona z ciosanych kamieni narzutowych.

Pozostałe ważne zabytki miasta to:

-  Neogotycka kaplica baptystów zbudowana w 1910 roku znajdująca się przy ulicy Nadrzecznej.

-  Zespół koszarowy tzw. Białe Koszary i zespół koszarowy tzw. Czerwone Koszary, które zostały oddane do użytku w 1913 roku. Całościowo obiekt ten dokończono w 1927 roku. 7 czerwca 2001 odbyła się tu uroczystość pożegnania sztandaru JW 3732. Zespół koszarowy przy ulicach Grunwaldzkiej i Demokracji tzw. „Czerwone Koszary” został zbudowany w latach 1890 – 1898. Przy budowie obiektu zlikwidowano średniowieczny kopiec graniczny tzw. „Ślimaczą Górę”.

-  Obiekty PKP - są to historyczne obiekty znajdujące się na terenie PKP, gdzie dawniej obsługiwano ruch oraz naprawiano tabor kolejowy (budynek dworca, wieża ciśnień). Z ciekawostek historycznych warto dodać, że pierwszy pociąg do Ostródy wjechał w 1872 roku.

-  Budynek liceum ogólnokształcącego zbudowany na początku XIX wieku. W budynku mieściło się Kaiser-Wilhelm Gymnasium (gimnazjum imienia ostatniego cesarz Niemiec i króla Prus Wilhelma II Hohenzollerna).

-  Kamień plebiscytowy, poświęcony plebiscytowi na Warmii Mazurach w 1920 roku – na głazie wyryta jest data 11 lipca 1920 roku. Warto dodać, że jest to kamień, który zachował się z tamtych czasów.

Jedną z najsłynniejszych imprez kulturalnych w Ostródzie jest Festiwal Reggae. Impreza organizowana jest w dawnych koszarach pruskich. Co roku zjeżdżają do Ostródy fani tej muzyki z całej Polski i Europy. Warto jeszcze wspomnieć o emocjonującym Festiwalu Ognia, odbywającym się w sierpniu podczas Ostróda Summer Hot Days. Jest to impreza, podczas której spotykają się artyści zajmujący się tańcem z ogniem oraz sztukami kuglarskimi. Odbywa się również Techno Party oraz Wyścig Pokoju w Kapsle.

Warto dodać, że przez ten region przebiegają ważne szlaki komunikacyjne: Poznań – Olsztyn, Warszawa – Gdańsk oraz bardzo dobre połączenia kolejowe: Olsztyn – Wrocław.

ReklamaC1 - Restauracja Kormoran

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 2
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Moja Koja

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Karos Pomosty Pływające
ReklamaA2 - Odysseya Yachts