Burmistrz Miasta Szczytno Krzysztof Mańkowski wspólnie z wykonawcą inwestycji prezesem firmy WPB Rombud Wiesławem Gołaszewskim odebrali nominację do finału Ogólnopolskiego Konkursu ,,Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".
- Przed nami proces oceny obiektu przez Jury Konkursu m.in. na podstawie wizji lokalnej na zamku. Mamy nadzieję, że 100 000 odwiedzających w 96 dni po otwarciu przekona jury do przyznania nam tytułu "Modernizacja Roku". Trzymajcie kciuki! – komentuje burmistrz miasta.
Przypomnijmy, że renowacja pozostałości zamku w Szczytnie obejmowała m.in. takie prace jak: konserwacja i zabezpieczenie istniejących ruin zamku wraz z korektą współczesnych uzupełnień, np. odsłonięcie i zrekonstruowanie studni na dziedzińcu zamkowym oraz bruku lub podobnych cennych elementów wyposażenia zamku; budowę sali wystawowej całorocznej wraz z instalacjami i wyposażeniem; budowę przestrzeni edukacyjno-wystawienniczej zadaszonej wraz z instalacjami i wyposażeniem (adaptacja dwóch kondygnacji skrzydła północnego na potrzeby edukacyjno-wystawiennicze wraz z odtworzeniem zejścia do piwnicy oraz uczytelnieniem reliktów sklepień średniowiecznych); wykonanie przestrzeni wystawienniczej otwartej; budowę kładki pieszej; wykonanie fosy (w miejscu fosy wprowadzenie wody jako zbiornika szczelnego wraz z nasadzeniami roślinnymi charakterystycznymi dla środowiska wodnego); wykonanie małej architektury i urządzenie terenu (w tym okolicznej zieleni).
Przeprowadzono również szerokie badania archeologiczne.
Dzięki zrealizowanej inwestycji mieszkańcy miasta zyskali nowy obiekt, który w znacznym stopniu zwiększył atrakcyjność Miasta Szczytno wśród turystów.
Zamek od dnia uroczystego otwarcia przyciąga wielu turystów i odwiedzających, których w zaledwie 3 miesiące było już ok. 100 tys., co daje średnio ponad 1000 osób na dzień.
Zamek nad jeziorem Domowym Dużym wybudowano w latach 1370–1380. Pełnił różne funkcje – obronną, siedziby starosty książęcego czy rezydencji myśliwskiej. Od połowy XVII wieku zamek zaczął podupadać i został opuszczony.
W latach 1729–1792 systematycznie rozbierano kolejne jego części: wieżę, mury obronne i jedno ze skrzydeł od strony podzamcza. Zamek w takim stanie pozostał do początku XX wieku, kiedy to siedziby w nim znalazły Haimatmuseum, a później Muzeum Mazurskie.
Po przeniesieniu siedziby muzeum do budynku Ratusza, pozostałości zamku ponownie zaczęły niszczeć.
W latach 60. XX wieku rozebrano przykrywający je dach, a w latach 1990–1992 mury zabezpieczono w postaci trwałej ruiny.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!