Podczas Dnia Ziemi 2024 w gminie Węgorzewo posadzono 350 drzew. Przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej, ZHP Węgorzewo, władze miasta Węgorzewo, honorowy obywatel Węgorzewa oraz przedstawiciel lokalnego biznesu wzięli udział w tym wydarzeniu i rozmawiali o przeszłości i przyszłości Mazur. W trakcie spotkania oficjalnie otwarto nową inwestycję nad jeziorem Święcajty – port Przystań Nautica z ekologiczną infrastrukturą dla żeglarzy i mieszkańców gminy.
Dzień Ziemi w Kolonii Rybackiej jest efektem współpracy władz miejskich oraz Młodzieżowej Rady Miejskiej i lokalnych organizacji społecznych i biznesowych. Święto natury było okazją do posadzenia 350 drzew i dyskusji na temat przyszłości regionu, jak również prezentacji nowego portu, Przystań Nautica wybudowanego na terenie dawnego tartaku nad jeziorem Święcajty.
- Ta inwestycja ma duże znaczenie dla naszej gminy. Dzisiaj jest z nami Honorowa Obywatelka Węgorzewa Herta Andruonis - od zawsze związana z Kolonią Rybacką oraz Wolfgang Schiemann - przewodniczący Kreisgemeinschaft Angerburg. To pokazuje jak ważne jest dla nas poszanowanie naszej historii i tradycji – mówił burmistrz Węgorzewa, Krzysztof Kołaszewski. - Gmina Węgorzewo przynależy do Stowarzyszeń Cittaslow International oraz Cittaslow Polska, w których główną wartością jest harmonijne tempo życia. Naszym największym zasobem są walory przyrodnicze i na nich chcemy opierać swój rozwój - podkreślił w swoim przemówieniu burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski.
Inwestycja realizowana przez Ascot Polska sp. z o.o. sp. k. korzysta z dofinansowania (1,8 mln euro) z Norwegii w ramach Mechanizmu Funduszy Norweskich. Projekt, ma celu stworzenie pierwszej w skali kraju, kompleksowej eko mariny, nawiązującej do dziedzictwa żeglarstwa lodowego wdrażając rozwiązania pro środowiskowe.
- Cieszymy się, że to właśnie przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz lokalna młodzież jako pierwsza ma okazję zobaczyć efekty tej inwestycji – mówił Paweł Lickiewicz, przedstawiciel inwestora.
Port Przystań Nautica ma ponad 150 miejsc postojowych dla jachtów, strefę rezydencką, strefę czarterową, nowoczesny kapitanat, sanitariaty, saunę i przestrzeń szkoleniową. Dodatkowo w porcie będzie funkcjonować wypożyczalnia rowerów, wzmacniając infrastrukturę przy Mazurskiej Pętli Rowerowej i wpisując się w koncepcję FitCity Węgorzewo.
- Żeglarstwo się demokratyzuje, jest coraz bardziej dostępne, co wpływa na liczbę łodzi na szlaku. Chcielibyśmy dostarczyć wygodne i bezpieczne miejsce do cumowania, jednocześnie odpowiadając na coraz większą świadomości na szlaku, udostępniając żeglarzom i motorowodniakom infrastrukturę np. do odbierania nieczystości z łodzi, czy w sezonie zimowym bojery – dodaje Lickiewicz.
Po spacerze uczestnicy udali się na plażę sołecką, na której również sadzono drzewa i przygotowano do sezonu, na wspólne ognisko.
Serwis mazury24.eu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.